Nowe technologie nie muszą być obce seniorom!

Każdego z nas czeka kiedyś starość. To w zasadzie równie pewne co śmierć i podatki. Z tego też powodu warto zadbać o to, aby nasi seniorzy mieli kontakt z najnowszymi zdobyczami techniki. Wielu osobom taki apel wydawać się może dosyć abstrakcyjny bowiem uważają, że osoby starsze nie potrzebują przecież żadnych gadżetów. Niemniej jednak jak pokazuje życiowa praktyka wszyscy, którzy mają własnie takie przekonanie są po prostu w błędzie. Często okazuje się, że gdy tylko osoba będąca w podeszłym wieku zetknie się z osiągnięciami współczesnej techniki to bardzo chętnie później z nich korzysta.

Musimy pomóc

Wszelkiego rodzaju nowe technologie dla seniorów nie muszą być przecież tak zwaną czarną magią. Kluczową jednak rolę w takim procesie mamy do spełnienia my wszyscy własnie edukując ich w tym zakresie. Trudno się zatem dziwić, że wobec wielu argumentów (o których napiszemy nieco później) potrzebę aktywizacji seniorów dostrzegły również najwyższe państwowe i europejskie władze. Od kilku już lat możemy zaobserwować znaczący wzrost liczby wdrażanych programów społecznych mających na celu naukę tych zagadnień. Zatrzymując się nieco w tym miejscu warto wspomnieć także o inicjatywie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Co prawda tego typu organizacje nie są stricte powiązane z szeroko rozumianą technologię to jednak sprawiają, że współczesny świat jest nieco przybliżany ich słuchaczom. Podczas nauki w tamtym miejscu ludzie często już kończący swoją aktywność zawodową i społeczną mają doskonałą sposobność do styczności z tym co dla młodszego pokolenia jest oczywistością. Program zajęć obejmuje bowiem między innymi właśnie zagadnienia związane z obsługą komputerów, Internetu czy też fotografii. Jak pokazują z resztą badania Uniwersytety Trzeciego Wieku znacząco pomagają w utrzymaniu kondycji umysłowej. Dodatkowo warto wspomnieć, że koszty, jakie za sobą niosą są o wiele mniejsze, niż te, które trzeb byłoby wydać na profilaktykę.

Jak pomagają?

No dobrze, ale zastanówmy się, w jaki sposób współczesne technologie dla seniorów mogą okazać się pomocne w codziennym życiu. Otóż ich zastosowanie jak można się domyśleć jest bardzo szerokie. Weźmy pod uwagę na przykład sytuacje, w której senior nie jest w stanie ze względu na ograniczenia fizyczne spotkać się ze swoim kolegą czy też koleżanką. Dzięki umiejętnościom sprawnego poruszania się po Internecie wystarczy kilka klików i już oboje będą mogli odbyć taką rozmowę poprzez komunikator. Jest to rzecz jasna tylko jeden z setek przykładów, kiedy to zdobycze techniki będą pomagać w codziennym życiu osobom starszym. Gdy więc mamy możliwość przekazania takiej wiedzy seniorowi to nie wahajmy się ani chwili!