Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

System FAMOC – podstawowe informacje

30 marca 2022 System FAMOC - podstawowe informacje


W obecnych czasach ważny jest nie tylko dostęp do informacji, ale również posiadanie skutecznych systemów zapobiegających ich niekontrolowanemu przekazywaniu. Wyniki prowadzonych na dużą skalę badań jasno bowiem wskazują na to, że wycieki poufnych informacji z miejsc pracy spowodowane korzystaniem użytkowników z niezabezpieczonych urządzeń mobilnych zdarzają się niestety dość często.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie danych?

Jak wspomniano powyżej, kluczem do osiągnięcia sukcesu w wielu dziedzinach jest dostęp do informacji oraz posiadanie określonych danych. Niestety korzystanie pracowników z niezabezpieczonych urządzeń mobilnych może prowadzić do wycieku poufnych informacji i mieć bardzo poważne konsekwencje. Dane wrażliwe mogą być bowiem wykorzystane choćby przez konkurencję.

W jaki sposób można zapobiegać niekontrolowanemu wyciekowi poufnych danych?

Wszystkie dane wrażliwe w danym podmiocie powinny podlegać ochronie. Ma ona na celu zapobieganie ich przekazywaniu osobom postronnym. Tego typu problem zwykle związany jest z używaniem przez pracowników niezabezpieczonych urządzeń mobilnych. Z tego powodu urzędy i inne tego typu świadome potencjalnego zagrożenia instytucje wdrażają stosowne zabezpieczenia. Jednym z nich jest system FAMOC, który w znacznym stopniu ogranicza ryzyko związane z niekontrolowanym wyciekiem cennych informacji.

Czym zatem charakteryzuje się tego typu system zabezpieczeń?

Wspomniany system z powodzeniem jest stosowany w wielu krajach, w tym również w Polsce. Pomaga on skutecznie zarządzać urządzeniami mobilnymi znajdującymi się na wyposażeniu danej instytucji. Wybrane systemy mogą być wykorzystywane choćby przez klientów rządowych czy operatorów sieci komórkowych. Co ważne, system w kompleksowy sposób zabezpiecza dane i aplikacje znajdujące się na urządzeniach przenośnych oraz umożliwia ich kontrolę niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego.

Na jakie cechy systemu należy zwrócić uwagę?

System zabezpieczeń FAMOC nie może być usunięty przez użytkownika. Co ważne, daje on możliwość kontroli nad danymi i aplikacjami zainstalowanymi na różnych urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Za jego pomocą mogą być wykonywane podstawowe czynności, które wpływają na bezpieczeństwo. Z wykorzystaniem systemu można bowiem lokalizować dane urządzenie w określonym przedziale czasu czy przywracać lub usuwać dane w sposób zdalny. Poza tym, system umożliwia blokowanie samego urządzenia lub instalacji wybranych aplikacji, wymusza tworzenie haseł o określonej złożoności i długości, a także może nakazywać zmianę hasła w określonym czasie lub ograniczać wybrane funkcje urządzenia.

Czy zatem warto wykorzystywać tego typu zabezpieczenia?

Zdecydowanie tak. Za pomocą systemu FAMOC można bowiem w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko związane z niepożądanym wyciekiem danych. Program daje bowiem możliwość szyfrowania znajdujących się na urządzeniu informacji oraz ograniczania do nich dostępu poprzez stosowanie blokad PIN. Poza tym, system umożliwia zdalne lub automatyczne usuwanie danych z pamięci urządzenia w przypadku zgłoszenia jego kradzieży lub zagubienia. Warto dodać, że tego typu działania mogą być podejmowane również w przypadku próby użycia nieautoryzowanej karty SIM czy braku kontaktu urządzenia z systemem przez określony czas. Program uniemożliwia również kopiowanie wybranych informacji poza ustaloną na urządzeniu pracownika strefę bezpieczeństwa. Zapewnia on również dostęp zdalny do urządzenia znajdującego się w znacznej odległości oraz daje możliwość automatycznego konfigurowania sieci Wi-Fi, co zapobiega ingerencji w urządzenie osób niepożądanych.

Redakcja cyberware.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie elektronika, poradniki, technologia oraz stylowy lifestyle łączą się, by zapewnić Ci najnowsze informacje i praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu elektroniki, poradnictwa technologicznego oraz inspirujących artykułów lifestyle'owych tworzy źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dysk M.2 1TB
Głośniki sufitowe
Bezpieczeństwo strony internetowej

Jesteś zainteresowany reklamą?

Bezpieczeństwo strony internetowej