Nowe funkcje smartfonów

Smartfony zdecydowanie opanowały nasz dzisiejszy świat i dzięki temu bardzo ułatwiły nasze egzystowanie na nim. Nie da się ukryć, że technologia idzie do przodu z roku na rok, prezentując nam coraz to nowsze i coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, które coraz bardziej ułatwiają nam życie. Czy jednak dojdziemy kiedyś do momentu, w którym okaże się, że nie da się wymyślić nic nowszego ponad to, co jest aktualnie dostępne?

Wyścig szczurów

Producenci smartfonów co roku prześcigają się i prezentują nam nowe funkcje smartfonów, które z bardzo prostych telefonów z antenką, służących do wykonywania połączeń głosowych i wysyłania wiadomości tekstowych, stały się centrum dowodzenia. Na telefonie możemy dziś pracować, choć póki co jednak nie będzie to najprzyjemniejsza praca, to jednak smartfon niewątpliwie ewoluował do tego stopnia, że bez problemu można byłoby określić go swego rodzaju komputerem. Komputer w istocie jest przecież urządzeniem, które zajmuje się wykonywaniem operacji – lub jeszcze bardziej zrozumiale – informatycy definiują komputer jako duży kalkulator. Niewątpliwie rolą komputera jest wykonywania ciągłych obliczeń, które pozwalają nam ujrzeć na ekranie wszystko to, co widzimy, jednakże minie jeszcze nieco czasu, aż telefony będą w stanie w stu procentach zastąpić komputery osobiste.

Dla wielu osób korzystanie z osobistego komputera jest wciąż dużo bardziej przyjemniejsze, ale i w tym temacie smartfony wychodzą naprzeciw wymaganiom i pozwalają ze zwykłego smartfona stworzyć swego rodzaju laptopa, a wszystko dzięki możliwości podpięcia do telefonu klawiatury, która umożliwi o wiele szybsze pisanie.

Zalety smartfonów

Należy jednak pamiętać, że smartfony mają mnóstwo zalet i często wygodniej wykonuje się na nich czynności, które wykonywać na komputerze byłoby stosunkowo nieprzyjemnie. Jedną z nich jest chociażby pisanie wiadomości tekstowych, czy przeglądanie mediów społecznościowych – oczywiście, jeśli się postaramy, to każdą z tych czynności da się wykonać na komputerze, jednak przeglądanie mediów społecznościowych jest o wiele sprawniejsze na smartfonie – na co z kolei wskazują statystyki. Do niedawna ponad 60% ruchu na platformie YouTube stanowiły urządzenia mobilne. To pokazuje, że o wiele bardziej lubimy oglądać filmiki w dobrej jakości na telefonie, aniżeli na komputerze, kiedy zmuszeni jesteśmy albo do siedzenia przy biurku, albo do trzymania dużego (w porównania do telefonu) komputera na kolanach. Takie funkcje do niedawna nie były jeszcze dostępne, a serwisy społecznościowe przeglądaliśmy na swoich starych laptopach, jednak okazuje się, że czas się nie zatrzymuje i pędzi do przodu, zostawiając z tyłu tych, co nie chcą się do niego dostosować.