Wbrew powszechnie panującym stereotypom, świat nowoczesnych technologii nie jest obcy Polakom. Wszyscy z fascynacją obserwujemy ich rozwój, chętnie o nich rozmawiamy i z coraz większym entuzjazmem chcemy je wykorzystywać w życiu codziennym. Nawet osoby, które na początku były sceptyczne, gdy odkrywają korzyści z wdrożenia nowych technologii w praktyce, są gotowe w razie potrzeby się dokształcać, aby swoje życie uczynić bardziej komfortowym i wygodnym.
Świadomość technologiczna
Nie bez znaczenia jest fakt, że z roku na rok wzrasta świadomość technologiczna w naszym społeczeństwie. Dawniej, większość osób słysząc określenia „Android” czy „Developer”, z niepokojem przewracało oczami lub bez entuzjazmu ucinało temat. Dzisiaj, nawet gdy nie jesteśmy nadmiernymi entuzjastami technologicznych nowinek, rozumiemy jak ważne jest ich zastosowanie i wdrażanie w codziennym życiu. Prawdopodobnie, wcześniej czy później nawet zatwardziałych
„e-sceptyków” dosięgnie potrzeba, która zachwieje ich obojętną postawą wobec kompetencji cyfrowych.
Nowe technologie w Polsce adaptują się zaskakująco szybko. Trudno wskazać choć jedną dziedzinę życia – począwszy od służby zdrowia, przez transport i edukację, a skończywszy handlu – której by nie ominął postęp technologiczny. Lekarze wypisują e-zwolnienia i e-recepty, bilety na różne środki komunikacji kupujemy przez internet, taksówki są wypierane z rynku przez aplikacje, unikamy zatłoczonych galerii handlowych i zakupy realizujemy w sklepach e-commerce, które zamówione rzeczy dostarczają nam bezpośrednio do domów.
Technologiczna rewolucja
Żyjemy w czasach technologicznej rewolucji i możliwe, że nawet wykwalifikowani eksperci nie są w stanie poprawnie przewidzieć, jak nasz świat będzie wyglądał za 15 lat. Niemniej, obecnie wśród najważniejszych trendów cyfrowej transformacji jest sztuczna inteligencja. Aby zapewnić Polsce kluczowe miejsce w światowej gospodarce, Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło projekt „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 – 2027”. Wdrażanie rozwiązań AI jest niezbędne do zbudowania silnego rynku wewnętrznego. Brak inwestycji w rozwój nowych technologii sprawi, że Polska straci szansę i potencjał do rozwoju na własnych warunkach, ponieważ będzie zależna od rozwiązań dostarczanych przez zagraniczne otoczenie gospodarcze. Dlatego, najważniejszym wyzwaniem stojącym przed polskim rządem jak i polskimi obywatelami jest wsparcie nauki, badań i rozwoju sztucznej inteligencji, dzięki której będzie możliwe budowanie innowacyjnej i produktywnej gospodarki kraju.