Zdalny dostęp do automatyki dzięki ASEM Ubiquiti: specyfikacja, zastosowania, wdrożenie

Ubiquiti od firmy ASEM to sprzętowo-programowe rozwiązanie wspomagające zdalny dostęp do instalacji automatyki. Co oferuje użytkownikom?

Kontrola i zarządzanie automatyką nie wymaga bezpośredniej obecności pracownika. Poprzez nowoczesne rozwiązania komunikacyjne można uzyskać dostęp do instalacji zdalnie. Taką opcję oferuje Ubiquiti od ASEM– rozwiązanie łączące w sobie płaszczyznę sprzętową i programową, aby oferować jeszcze więcej możliwości dla automatyki.

Czym jest Ubiquiti?

Ubiquiti umożliwia dostęp do urządzeń automatycznych zdalnie, z wykorzystaniem połączenia VPN na bazie takich sieci jak Wifi, Ethernet, 3G oraz 4G LTE.

Za pomocą Ubiquiti można kontrolować i zarządzać urządzeniami jak:

 • napędy
 • sterowniki PLC
 • systemy sterowania
 • systemy zdalnego nadzoru

 Do działania Ubiquiti nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń, dzięki czemu tworzy system prosty w instalacji i umożliwiający pracę nawet w oddalonych instalacjach

Architektura środowiska Ubiquiti

Środowisko Ubiquiti złożone jest z kilku wspomagających się elementów, które razem tworzą sprawnie funkcjonujący system wspomagający zdalny dostęp do automatyki. 

Na środowisko Ubiquiti składają się:

 • Ubiquity Control Center – aplikacja instalowana na komputerach serwisowych, za pomocą której można przeprowadzić konfigurację połączenia ze zdalnymi urządzeniami. Ubiquity Control Center odgrywa wtedy rolę centrum nadzorczego i kontrolnego.
 • Ubiquity Runtime – aplikacja instalowana na zdalnym urządzeniu, która pozwala na połączenie się z centrum systemu. Współpracuje z systemem Windows 32/64/CE.
 • Domena na serwerze Ubiquity – gromadzi informacje o urządzeniach i użytkownikach.

Korzystanie z powyższych rozwiązań ASEM Ubiquiti jest całkowicie bezpłatne i dotyczy nielimitowanej liczby połączeń i danych.

Jak działa system Ubiquiti?

System Ubiquiti wykorzystujący aplikacje do przesyłu danych oraz do kontroli i zarządzania instalacjami automatyki wymaga połączenia internetowego. Umożliwia on stworzenie sieci VPN pomiędzy komputerem serwisowym, na którym zainstalowana jest aplikacja Ubiquity Control Center, a urządzeniem, na którym znajduje się aplikacja Ubiquity Runtime.

Struktura serwerów Ubiquiti jest rozproszona, co pozwala na uzyskanie ciągłego, stabilnego połączenia pomiędzy komputerem a urządzeniem z praktycznie dowolnego miejsca. Zastosowanie komunikacji w chmurze pozwala także na osiągnięcie maksymalnego stopnia bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Użytkownik komputera serwisowego uzyskuje dostęp do szerokiej gamy funkcji, między innymi:

 • zdalny pulpit
 • zdalne programowanie
 • zdalne serwisowanie urządzeń
 • wymiana plików
 • aktualizacja

Zastosowanie system Ubiquiti

Ubiquiti poprzez zdalny dostęp do instalacji automatyki pozwala na prowadzenie nadzoru, wizualizacji, a także sterowania urządzeniami wchodzącymi w jej skład. To powoduje, że nie wymaga się wtedy obecności serwisanta w miejscu, w którym działa instalacja, co przekłada się jednocześnie na łatwiejszy, wygodniejszy i sprawniejszy dostęp do kluczowych urządzeń.

System Ubiquiti pozwala na skuteczne przesyłanie kluczowych danych także z tych obszarów, które nie są łatwo dostępne, dlatego też kontrola oraz zarządzanie działających w nich instalacji jest utrudniona czy też czasochłonna.

Ze względu na taką architekturę system Ubiquiti posiada bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu, gospodarki komunalnej.

Ubiquiti ASEM – wdrożenie systemu

Wdrożenie rozwiązania Ubiquiti wymaga pomocy specjalisty w tym zakresie, którzy będzie mógł dobrać odpowiednie komponenty systemu i przeprowadzić jego instalację i konfigurację. Usługi w tym zakresie oferowane są przez firmy specjalizujące się w systemach automatyki.

Podsumowanie

Dostarczany przez ASEM system Ubiquiti pozwala na prowadzenie efektywnego serwisowania urządzeń automatyki z wykorzystaniem zdalnego dostępu. Wspomaga również kontrolę, konfigurację oraz sterowanie urządzeniami i całymi instalacjami bez konieczności obecności pracownika w miejscu ich montażu. W efekcie wspiera niezawodne i efektywne działanie systemów automatyki.