Radiotelefony – dlaczego warto?

We wszechogarniającym świecie smartfonów i telefonów komórkowych są także inne rozwiązania. Mowa tu o radiotelefonach. Są one niezastąpione w wielu sytuacjach, szczególnie w pewnych zawodach. Ich technologia także jest rozwijana, choć już od dziesiątek lat są w użyciu. Ich działanie opiera się na innych wymogach niż smartfonów i telefonów komórkowych. Kiedy one zawiodą, radiotelefony wciąż mają łączność i są w użyciu. Jak wiec działają i gdzie są niezastąpione?

Czym jest radiotelefon i jak działa?

Najprościej mówiąc radiotelefon to uproszczona stacja nadawczo-odbiorcza niewielkich rozmiarów. Służy do porozumiewania się za pomocą głosu na niewielkich odległościach. To rodzaj mobilnego telefonu. Przewaga radiotelefonów nad telefonami komórkowymi jest taka, że działają one poza siecią i są niezależne. Łączą się jedynie między sobą. Są niezstąpione w sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku wojny lub klęski żywiołowej. Gdy wszystkie stacje retransmisyjne są zerwane, radiotelefony wciąż działają. Są one poręczne i niezawodne w każdych warunkach. Wykorzystuje się je głównie w różnych służbach. Radiotelefony dla straży pożarnej są niezastąpionym urządzeniem.

Pasma częstotliwości i rodzaje radiotelefonów

Radiotelefony możemy podzielić ze względu na typowe dla nich zasięgi. Pierwszy typ to urządzenie ręczne. Ma on zasięg kilku kilometrów w zależności od tego, na jakim paśmie nadaje. Kolejny typ to radiotelefony przewoźne, w samochodzie lub innym pojeździe. Może osiągnąć nawet kilkanaście kilometrów zasięgu. Ostatni typ to urządzenia bazowe. W zależności od pasma pracy mogą nadawać nawet na kilkadziesiąt kilometrów. Na zasięg radiotelefonów ma największy wpływ zabudowa. Złe warunki, w których nie ma widoczności optycznej anten, czyli w zabudowie, zasięgi są obniżone nawet kilkunastokrotnie. 

Czy radiotelefony są potrzebne w obecnych czasach?

Tam, gdzie zawodzą smartfony, radiotelefony wciąż działają. Bez  nich wiele sytuacji byłoby bez wyjścia. Radiotelefony wciąż są potrzebne, szczególnie w różnych służbach, ale także w codziennym życiu zwykłych ludzi. W podróży, w samochodzie korzystając z CB Radia, podczas organizacji różnych imprez… We wszystkich tych sytuacjach korzysta się z radiotelefonów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jak wielu miejscach ma do czynienia z tymi urządzeniami. Używa się ich także podczas nauki jazdy na motorze, na torach gokartowych, ściankach wspinaczkowych, a także w komunikacji lotniczej, żeglarskiej oraz kolejowej. Jeśli potrzebujesz radiotelefonu dla swojej firmy, zajrzyj na stronę:  https://www.ppoz.sklep.pl.

Jaki radiotelefon wybrać?

Na rynku jest kilku topowych producentów tych urządzeń. Dużą popularnością cieszą się Motorola oraz Baofeng. Wszystko zależy jednak od potrzeb i rodzaju radiotelefonu. Należy zapoznać się z dostępnymi modelami i dostosować je do tego, w jaki sposób będziemy z nich korzystać. Radiotelefony to bardzo przydatne urządzenia. Nawet jeśli jeszcze o tym nie wiesz! Być może już uświadomiłeś sobie, że radiotelefon jest Ci potrzebny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.