Każda organizacja musi dbać o swoje bezpieczeństwo. W szczególności tyczy się to danych przechowywanych w firmie oraz innych spraw technicznych. Obecnie większość rzeczy robimy przez Internet. Działalność organizacji też jest w głównej mierze na tym oparta. Trzeba sprawdzać i kontrolować to, jak działa sieć i czy nie dochodzi tu do żadnych uchybień. Jednak przy ogromie danych oraz całej masie aplikacji, programów i serwisów trudno jest wszystko sprawdzać. Dlatego konieczne są odpowiednie pomoce, które ułatwiają to działanie. Czym jest Network Access Control?
NAC – do czego służy i jak działa?
Network Access Control to przede wszystkim część systemu bezpieczeństwa. Dokładnie jeden z kluczowych elementów. Ogólnie mówiąc działanie systemu NAC to przede wszystkim kontrola dostępu do sieci. Zobacz artykuł: Kontrola dostępu do sieci (Network Access Control) – jak chroni sieć firmową?. Dzięki odpowiednim działaniom i sprawdzaniu poszczególnych elementów sieci zapewniamy bezpieczeństwo danych w swojej firmie czy organizacji. NAC obejmuje różne sposoby na kontrolę działań w Internecie, w firmie zazwyczaj jest to sieć WLAN. W zależności od stosowanych rozwiązań możemy spotkać się z różnymi sposobami. Wszystko zależy od naszej organizacji oraz wybranej metody. Zobacz też: Sieć bezprzewodowa – WLAN w firmie. Najlepsze praktyki.
Network Access Control krok po kroku
Ogólna zasada działania NAC to kilka etapów. Pierwszym jest wykrywanie użytkowników, którzy chcą połączyć się z siecią w firmie czy organizacji. Następnie następuje weryfikacja tożsamości danej osoby – inaczej mówiąc uwierzytelnienie. Po tym etapie, w zależności od wyników weryfikacji, dostęp do sieci zostaje przyznany lub też nie. Czwarty krok to ewentualne naprawianie, jeśli host początkowo nie spełnia wymogów dostępu (np. błędnie podaje hasło). W takim przypadku zostaje wdrożona procedura, która umożliwi ponowne zweryfikowanie tożsamości. Na koniec rozpoczyna się monitorowanie, które trwa przez cały okres trwania połączenia z siecią organizacji, czy też firmy. Administrator może kontrolować działania danego hosta zewnętrznego, sprawdzać czas i ponownie weryfikować po upływie ustalonego okresu.
Dlaczego warto korzystać z Network Access Control?
Przede wszystkim dla bezpieczeństwa całej swojej firmy czy organizacji. Działania w Internecie oraz przechowywane tam dane mogą być łatwym celem dla hakerów czy podejrzanych oprogramowań. NAC kontroluje sieć i nie pozwala, aby nieznani użytkownicy uzyskali dostęp do naszej działalności. W każdej firmie system ten działa inaczej, gdyż jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb każdej organizacji. Najpierw zostaje przeprowadzona analiza sieci, na podstawie której dobiera się odpowiednie rozwiązania. Mamy wtedy pewność, że wszystko jest właściwie chronione i zabezpieczone. Istotne jest tu dokładne zbadanie sytuacji w sieci firmowej i ustalenie polityki bezpieczeństwa. Wdrożenie NAC to ostatni krok całego przedsięwzięcia. Tylko stosując wszystkie te etapy mamy pewność, że całość będzie działać jak należy. Nasza sieć będzie w pełni bezpieczna.