Na co zwrócić uwagę podczas szukania idealnego czajnika elektrycznego?

„Czajnik elektryczny to proste urządzenie do gotowania wody” – jeżeli tak myślisz, to tylko częściowo masz rację. Owszem, czajniki służą do gotowania wody, ale wcale nie są tak proste, jakby się mogło wydawać. W zależności od modelu, czajniki mają różne funkcje ułatwiające pracę w kuchni. Oprócz tego stanowią także jeden z elementów wystroju wnętrz – mogą być nowoczesne i designerskie, podświetlane albo tradycyjne. Na co zatem warto zwrócić uwagę, zanim kupi się nowy czajnik elektryczny?

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie funkcje mogą mieć czajniki elektryczne;
  • na co zwrócić uwagę, żeby kupić idealny czajnik.

Czajniki elektryczne wyparły klasyczne urządzenia z gwizdkiem, które służyły do gotowania wody na kuchenkach. Dlaczego cieszą się taką popularnością? Bo są dużo wygodniejsze, bezpieczniejsze, cichsze i nie zajmują palników w trakcie np. gotowania obiadu. Dla niektórych tego typu urządzenia mają nie tylko podgrzewać wodę do określonej temperatury, lecz także być elementem dekoracji. Jakie funkcje mają nowoczesne czajniki?

Czajnik elektryczny – bezpieczeństwo przede wszystkim

Większość naszych czajników elektrycznych wyposażona jest w kilka różnych funkcji związanych z bezpieczeństwem użytkowania. Mowa tu o automatycznym wyłączeniu po zdjęciu z podstawy oraz po zagotowaniu wody, a także ochronie przed włączeniem urządzenia bez wody. Dzięki temu nie ma ryzyka, że czajnik będzie pracować zbyt długo albo po prostu spali się grzałka, bo poziom płynu do podgrzania okaże się za niski.

Czajniki mają zamontowaną lampkę kontrolną, która zapala się wtedy, gdy zaczyna się proces gotowania wody oraz płaską lub ukrytą grzałkę – ten ostatni element wpływa także na łatwość czyszczenia.

Czajniki elektryczne – wygodne rozwiązania

Pomyśleliśmy również o wygodzie użytkowania, dlatego w zależności od modelu postawiliśmy na jedno- lub dwustronny wskaźnik wody, obrotową bazę, do której nie trzeba wpinać urządzenia w określonym miejscu oraz podświetlenie przełącznika, żeby łatwo można go było znaleźć nie tylko w dzień, lecz także w nocy.

Dla bardziej wymagających stworzyliśmy czajnik z funkcją kontroli temperatury i regulacją jej zakresu. To bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy np. ma się małe dzieci i chce się od razu podgrzać wodę do kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

Czajnik elektryczny – a co z designem?

Pozostaje jeszcze kwestia designu. Wiadomo, że czajnik ma być przede wszystkim funkcjonalny, ale jednocześnie powinien ładnie wyglądać i pasować do stylu, w którym utrzymane jest wnętrze. Dlatego można wybierać spośród urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej, wysokiej jakości tworzywa sztucznego albo szkła żaroodpornego.

Niektóre modele zostały wyposażone także w oświetlenie LED, które zmienia kolor w trakcie pracy urządzenia. Jeżeli chodzi o kolorystykę, stawiamy na srebro, biel i czerń oraz elementy dekoracyjne w innych barwach.

Jak kupić idealny czajnik?

Przed zakupem idealnego czajnika warto przemyśleć, czy przydadzą Ci się jakieś dodatkowe funkcje, czy wystarczą te podstawowe, które są w każdym modelu. Zastanów się, jak dużego urządzenia potrzebujesz – możesz wybierać spośród różnych pojemności między

0,5 a 2,5 l. Nie zapomnij także o wyglądzie. W końcu czajnik powinien Ci się po prostu podobać i pasować do Twojej kuchni.