Jakie oświetlenie dla YouTubera?

Dobrze ustawione oświetlenie jest niezwykle ważne w pracy osób, które zajmują się nagrywaniem treści na YouTube. Właściwie dobrane światło korzystnie wpływa na percepcję odbiorcy, buduje właściwy klimat nagrań, a także zwiększa atrakcyjność przekazu, skupiając uwagę widza na konkretnych detalach.

Zasada trzech źródeł oświetlenia

Właściwie przemyślane oświetlenie dla YouTubera powinno składać się z trzech podstawowych elementów.

  1. Światła głównego, zwanego w branży „key light”, które pada bezpośrednio na twarz nagrywanej osoby. Dzięki temu jest ona równomiernie oświetlona. Źródło oświetlenia głównego można zamocować po prawej lub lewej stronie kamery, a także – naprzeciw jego twarzy. Funkcję tą mogą pełnić np. lampy pierścieniowe.

  2. Światła wypełniającego (rozpraszającego), którego zadaniem jest eliminacja cienia będącego efektem emisji światła głównego. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z lampy połączonej z softboxem, który odbija światło i wypełnia kadr przyciągającą uwagę poświatą.

  3. Światła tylnego, które oddziela tło od nagrywanego obiektu.

Światło a nagrywanie vloga – co warto wiedzieć?

Sposób, w jaki zostało rozplanowane oświetlenie dla YouTubera, zależy od kilku czynników. Ważną rolę odgrywa tu dynamika ujęć, tematyka nagrań, a także indywidualne preferencje osoby realizującej konkretny materiał. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki umiejscowiona została kamera. Specyfika realizowanych materiałów może wymagać, aby ujęcia były realizowane z góry lub dołu. To samo dotyczy treści, które są ujęte w nagraniu. Inaczej nagramy poradnik dla osób parających się fotografią studyjną, a inaczej materiał przedstawiający pejzaż zarejestrowany przez kamerę drona.

Jak zaaranżować oświetlenie?

Do aranżacji kadrów w nagrywanym vlogu można wykorzystać statyw do oświetlenia. Dzięki niemu można ustawić źródła światła zgodnie z własnymi preferencjami. Alternatywą dla niego jest szynowe oświetlenie studyjne, które umożliwia łatwe przesuwanie źródeł światła zgodnie z wymogami fotografa. Ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością warto wypróbować, są lampy softboxy, o których pisaliśmy kilka akapitów wyżej. Ich zaletą jest możliwość własnoręcznego ustawiania kierunku padania światła, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty wizualne. Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu można:

  • skupić uwagę widza na konkretnych detalach,

  • wprowadzić nieco dramaturgii,

  • odkryć się przed widzem i wzbudzić jego zaufanie.

Reasumując, dobrze dobrane oświetlenie studia nagraniowego to klucz do profesjonalnie zrealizowanych vlogów na platformach streamingowych.