Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak być bezpiecznym w sieci – internetowy poradnik

18 listopada 2020

Czy słyszałeś kiedyś o internetowych oszustach? Z pewnością nikomu z nas ten temat nie jest obcy. Nawet jeśli sami nie doświadczyliśmy internetowego oszustwa, to ktoś z naszego otoczenia tak. Dużo mówi się o tym w mediach oraz w zwykłych, codziennych rozmowach. Może się wydawać, że bezpieczeństwo w sieci jest trudne do osiągnięcia. Nic bardziej mylnego! Wystarczy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i być rozważnym. Te dwa aspekty pozwolą na swobodne korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw Internetu! Co więc musisz wiedzieć o zasadach bezpieczeństwa?

Twoje hasło – Twoje bezpieczeństwo

Bardzo ważną kwestią w cyberprzestrzeni jest ustawienie hasła. Większość z nas stawia na charakterystyczne nazwy, czasem prosta cyfrę i znak specjalny, gdy wymaga tego dana witryna. Zazwyczaj wszędzie wrzucamy to samo hasło. Jest to błąd! Ustawiając to samo hasło we wszystkich portalach dajemy oszustom szerokie pole do manewru. Włamując się na np. naszą pocztę e-mail, mogą łatwo dotrzeć do pozostałych stron, do banku, do sklepów, Facebook’a itp. Dlatego powinniśmy stawiać na mocne hasła, które odróżniają się od siebie. 

Zakupy w Internecie – jak to robić bezpiecznie?

Zakupy online przyciągają wielu użytkowników. W końcu łatwo i tanio można zamówić masę produktów z dostawą do naszego domu! Gdy tylko składamy zamówienie, to od razu przechodzimy na śledzenie paczek, i czekamy na ich szybkie dotarcie. No właśnie – tak jest przy bezpiecznych, pewnych sklepach. Jednak czasem możemy trafić na fałszywe firmy online. Co może zwrócić naszą uwagę na fakt, że w danym miejscu lepiej nie robić zakupów? Przede wszystkim dane firmy. Sprawdź, czy taki sklep rzeczywiście istnieje. Wystarczy zobaczyć na ich dane kontaktowe. Kolejny podejrzany element to formy płatności. Jeśli dany sklep online nie ma żadnej znanej platformy do przetwarzania płatności online, to lepiej na nim nie kupować. 

Co robią internetowi oszuści? Przed tym się chronimy!

Dużo mówi się o tych „internetowych oszustach”, jednak co oni właściwie robią? O co chodzi z tym całym wykradaniem danych? Przede wszystkim zacznijmy od najgorszych konsekwencji. Internetowi oszuści posiadając nasze dane mogą łatwo dotrzeć do wszystkich kont i profili w Internecie. Mogą dostać się do konta bankowego i ukraść pieniądze. Znając hasła i loginy łatwo wykradną resztę danych. To pozwoli na wzięcie kredytu, pożyczki czy podpisanie umowy w wielu miejscach. Wszystko to na nasze dane! Są to tylko niektóre z konsekwencji, jakie mogą nas czekać przy ataku hakerów i oszustów. Dlatego zabezpieczaj swoje hasła i loginy, uważaj na podejrzane strony i nigdy nie otwieraj załączników od nieznajomych!

Bezpieczeństwo w sieci dotyczy każdego. Obojętne, ile masz lat, jakie masz doświadczenie w Internecie oraz jak z niego korzystasz. Zawsze należy podchodzić do tego z rozwagą i rozsądkiem. Nie pozwól się oszukać! 

Redakcja cyberware.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie elektronika, poradniki, technologia oraz stylowy lifestyle łączą się, by zapewnić Ci najnowsze informacje i praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu elektroniki, poradnictwa technologicznego oraz inspirujących artykułów lifestyle'owych tworzy źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ekologiczne wypełniacze do przesyłek
Transformacja sprzedaży
lampa

Jesteś zainteresowany reklamą?

lampa