Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet?

16 lutego 2021 zakupy przez internet

Popularność sprzedaży internetowej bije prawdziwe rekordy. Wzrosty obrotów w branży e-commerce zauważalne były już od kilku lat, ale w ostatnim czasie trend ten przybrał na sile. Czynnikiem, jaki bezpośrednio wpływa na zwiększone zainteresowanie zakupami online, jest pandemia, która wymusiła na nas zmianę nawyków. Decydując się na skorzystanie z oferty sklepów internetowych, warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zadbać o ochronę swoich pieniędzy. Jak to zrobić?

Zaufane sklepy

Pierwszą zasadą jest robienie zakupów jedynie w zaufanych sklepach, czyli takich, które stosują wszelkie procedury bezpieczeństwa. Aby przekonać się, czy dany przedsiębiorca wypełnił ciążące na nim obowiązki, wystarczy spojrzeć na pasek przeglądarki, w którym wpisujemy adres strony. Jeśli pojawia się przy nim żółta kłódka, jest to pierwszy znak, że witryna jest szyfrowana. Klikając na kłódkę, z łatwością sprawdzicie ważność certyfikatu oraz jego wystawcę.

Oprócz tego istotną informacją jest sprawdzenie miejsca rejestracji firmy. Jeśli w danych kontaktowych nie znajdziecie adresu, a jedynie skrytkę pocztową – bądźcie ostrożni. Przedsiębiorca, oferujący w sieci towary czy usługi, powinien być identyfikowalny, co pozwala klientowi na weryfikację danych rejestrowych. Bardzo pomocne będą także opinie o konkretnym sklepie, jakie bez trudu znajdziecie w internecie.

Zabezpiecz komputer

Nie można całej odpowiedzialności za bezpieczeństwo zakupów zrzucać na właściciela sklepu internetowego. Wiele zależy również od nas. Podstawowym błędem nieświadomych konsumentów jest brak oprogramowania antywirusowego. Dobrej jakości software skutecznie chroni między innymi przed phishingiem, czyli wykradaniem danych związanych z użytkowanymi kartami kredytowymi czy danych dostępowych do banku, jakie wpisujemy podczas realizacji płatności.

Warto podkreślić, że antywirus powinien znaleźć się także na waszym smartfonie, jeśli i z niego korzystacie podczas zakupów. Inwestycję w oprogramowanie zabezpieczające pomoże wam sfinansować pożyczka pozabankowa, jeśli na drodze do zakupu stoją przejściowe problemy finansowe. Pamiętajcie jedynie, aby wybierać systemy antywirusowe uznanych marek, oferujących najwyższą skuteczność zabezpieczeń.

Wirtualne konto, wirtualna karta

Bardzo dobrym sposobem na ochronę swoich pieniędzy jest założenie wirtualnego konta lub wirtualnej karty płatniczej. To usługa coraz powszechniejsza i świadczona także przez banki komercyjne. Polega na tym, że klient otrzymuje dodatkową kartę płatniczą, z której można skorzystać wyłącznie podczas płatności online. Numer, data ważności oraz kod CVV dostępne są jedynie w aplikacji bankowej.

Karta ma też przydzielony wirtualny rachunek, na który możemy przelać konkretną kwotę, jaka pozwoli sfinansować zakupy. W zależności od oferty banku usługa ta może być bezpłatna lub stanowić dodatkowy produkt, wymagający uiszczenia opłat. W ich pokryciu możesz skorzystać z pomocy pożyczki pozabankowej. Wirtualne karty gwarantują bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa, ponieważ w razie kradzieży danych, złodziej będzie miał dostęp jedynie do dedykowanego rachunku, na którym przecież nie trzymamy pieniędzy.

Redakcja cyberware.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie elektronika, poradniki, technologia oraz stylowy lifestyle łączą się, by zapewnić Ci najnowsze informacje i praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu elektroniki, poradnictwa technologicznego oraz inspirujących artykułów lifestyle'owych tworzy źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ekologiczne wypełniacze do przesyłek
Transformacja sprzedaży
lampa

Jesteś zainteresowany reklamą?

lampa