Dysk M.2 1TB – odpowiedni wybór dla graczy?

Profesjonalni gracze z pewnością wiedzą, że prócz dobrego procesora, pamięci RAM i wydajnej karty graficznej istotny jest również dysk pamięci. Na uwagę zasługuje zwłaszcza dysk M.2 1TB. Jaki wpływ na grę mają dyski pamięci i jak wybrać odpowiedni model? Sprawdź, jakie modele oferuje Samsung.

Dysk M.2 1TB – jaki ma wpływ na gry?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że dyski SSD są znacznie szybsze od HDD*. Mają lepszą wydajność oraz cechują się cichą pracą. Ta cecha wynika bezpośrednio z ich konstrukcji, która pozbawiona jest ruchomych elementów.

Dysk SSD pozwala na szybsze uruchamianie systemu, kopiowanie plików oraz uruchamianie programów. Tyczy się to również gier. Dysk M.2 1TB nie tylko pozwoli na szybszą instalację i uruchamianie gier, ale także na przyspieszone wczytywanie się kolejnych poziomów. Mapy czy tekstury będą się szybciej ładować w kolejnych planszach czy levelach.

Współczesne gry wiążą się również z dużą ilością danych. Nierzadko możemy spotkać tytuły, które mają aż 200 GB. Przetworzenie tak dużej ilości danych często wiąże się z dużym obciążeniem dla dysku. Na szczęście dyski SSD dobrze radzą sobie z tym m.in. dzięki technologiom, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę dysku.

Jak wybrać odpowiedni dysk do gier?

Choć wciąż dyski 2,5-calowe wydają się być najpopularniejsze, coraz częściej możemy spotkać dysk M.2 SSD 1TB. Ten format jest dużo mniejszy, dzięki czemu sprawdzi się zwłaszcza w gamingowych laptopach, notebookach czy ultrabookach. Zanim jednak wybierzemy konkretny rodzaj, sprawdźmy, jakie dyski obsługuje płyta główna w naszym komputerze czy laptopie.

Istotna będzie też pojemność. Minimum to 500GB z uwagi na to, z jak dużymi grami mamy obecnie do czynienia. Jeśli szukasz jednak czegoś, na czym można trzymać zarówno gry, jak i dodatkowe aplikacje czy pliki, dysk SSD M.2 1TB będzie odpowiednim wyborem. Pomieści on nawet kilka bardzo rozbudowanych gier i dodatkowe programy czy dane.

Równie istotna będzie szybkość odczytu, która bezpośrednio wpływa na czas ładowania się kolejnych poziomów i uruchamiania gier. W przypadku dysku M.2 do wyboru mamy te z interfejsem SATA oraz NVMe. Szybsze będzie oczywiście to drugie rozwiązanie. Podczas gdy dyski SATA mogą zaoferować ok. 600 MB/s przepustowości, M.2 1TB NVMe oferuje nawet do 7000 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego w przypadku magistrali PCIe 4.0**.

Jaki dysk M.2 SSD 1TB oferuje Samsung?

W przypadku produktów Samsung na uwagę zasługuje model 990 PRO PCle 4.0 NVMe™. Szybkość zapisu/odczytu sekwencyjnego wynosi tu 7450/6900 MB/s. Oferuje więc praktycznie maksymalny limit standardu PCIe 4.0. Ponadto cieszy się wysoką wydajnością energetyczną i dodatkową technologią optymalizującą temperaturę pracy – Dynamic Thermal Guard.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4GB/ WINTO RSS.

**Na podstawie porównania dysków Samsung 870 EVO SATA III oraz 990 PRO PCIe 4.0.