Full HD i WQHD – jaki monitor wybrać do pracy?

Rozdzielczość jest jednym z kluczowych parametrów, jeśli chodzi o wybór jakiegokolwiek ekranu. O ile w przypadku telewizorów sprawa jest stosunkowo prosta, bo w większości wypadków wystarczy wybrać najwyższą możliwą rozdzielczość, to przy monitorach mogą pojawić się pewne problemy. Monitor w wielu wypadkach służy nam do pracy i powinien zapewniać odpowiednią przestrzeń roboczą – jaka rozdzielczość będzie tutaj najlepsza? Czy monitory Full HD mają jeszcze sens, czy lepiej postawić na monitory WQHD?

Czym powinien cechować się monitor do pracy?

Kiedy ktoś szuka monitora, którego mógłby z powodzeniem używać do pracy, jednym z kluczowych aspektów powinna być przestrzeń, jaką zapewni ekran. Na to, ile będziemy w stanie dostrzec na naszych ekranach, ma wpływ nie tylko ich przekątna. Na większych monitorach dobrze się pracuje, to rozdzielczość również ma znaczenie.

Czym w ogóle jest rozdzielczość? Każdy ekran, niezależnie czy mówimy tutaj o smartfonach, telewizorach czy monitorach, składa się z pikseli. Piksele są najmniejszym punktem na ekranie i to od ich ilości zależy, jakiej jakości będzie obraz. Im większe jest zagęszczenie pikseli na każdy cal matrycy, tym łatwiej będzie nam cieszyć się ostrym obrazem wysokiej jakości.

Full HD i WQHD – jak wybrać monitor do pracy?

Jednymi z dostępnych rozdzielczości dla monitorów są Full HD i WQHD. Czym się one charakteryzują i jakie są różnice między nimi?

  • Full HD – rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, zwana czasami 1080p.
  • Jeszcze stosunkowo niedawno ta rozdzielczość była prawdziwym synonimem jakości, jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się rozdzielczości oferujące większe zagęszczenie pikseli na cal.
  • Full HD jest obecnie standardem telewizyjnym, więc jeśli na naszym monitorze mamy w planach oglądać programy telewizyjne, będziemy mieć pewność, że wyświetlą się one poprawnie. Jeśli jednak monitor ma służyć nam do pracy, lepiej będzie postawić na wyższą rozdzielczość.
  • WQHD
  • – to skrót od
  • Wide
  • Quad HD. Ta rozdzielczość oferuje 2560 na 1440 pikseli, czyli w praktyce aż 77% więcej pikseli, niż ma to miejsce w klasycznym ekranie Full HD.

Co daje nam monitor o rozdzielczości WQHD?

Monitor WQHD to znacznie lepszy wybór nie tylko do pracy biurowej, ale także do grania w gry po godzinach pracy. Dlaczego? Są ku temu dwa powody. Pierwszy z nich to zagęszczenie pikseli. Przy rozdzielczości WQHD może być ona znacznie wyższa, niż ma to miejsce w przypadku niższej rozdzielczości. Dzięki temu obraz będzie mógł zachwycić nas większą ostrością i jakością, niezależnie czy chodzi tutaj o wyświetlanie ikon na pulpicie, arkusze kalkulacyjne czy najnowsze gry.

Drugim powodem jest wspominana wcześniej przestrzeń robocza. Dzięki ekranowi WQHD będziemy mogli zmieścić więcej treści na ekranie, co przekłada się na dodatkowe miejsce w arkuszach czy plikach tekstowych. Spore znaczenie mają tu także proporcje ekranu – jeśli zależy nam najbardziej na tym parametrze, wybór monitora z technologią WQHD w nieco szerszych proporcjach, jak chociażby 21:9, będzie dobrym rozwiązaniem.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung