Do czego przydaje się firmowa pieczątka?

Zgodnie z polskim prawem nie musisz mieć firmowej pieczątki, ale jeśli zaczniesz prowadzić swoją działalność, przekonasz się, że ona czasami się przydaje. Poniżej przeczytasz, kiedy pieczątki firmowe są potrzebne i kto może je wyrobić.

Do czego przydaje się firmowa pieczątka

Kiedy będziesz składać dokumenty w instytucjach państwowych, takich jak ZUS, czy US, zostaniesz poproszony nie tylko o złożenie podpisu, ale także przybicie firmowej pieczątki. W prawie nie znajduje to żadnego odzwierciedlenia, więc możesz po prostu złożyć oświadczenie o tym, że nie masz pieczątki firmowej.

Inaczej sprawa wygląda w instytucjach prywatnych takich jak banki. Ich wewnętrzne regulaminy mogą nakazywać legitymowanie się także firmową pieczęcią. Może zatem zdarzyć się tak, że do założenia konta bankowego na firmę pieczątka będzie konieczna.

Poza tym pieczątka podnosi wiarygodność firmy. Choć, jak przeczytasz poniżej, każdy może wyrobić sobie dowolną pieczątkę, dokument, na którym widnieje będzie bardziej wiarygodny. Z czysto wizerunkowego punktu widzenia, dzięki pieczątce zyskujesz pewien prestiż.

Co powinno znajdować się na firmowej pieczątce

Nie ma przepisu, który reguluje, co powinno znajdować się na firmowej pieczątce. Najlepiej, by były to pełna nazwa firmy, adres jej siedziby oraz NIP i REGON. Dziś większość danych można znaleźć w internecie, więc adres e-mail, czy telefon będą zbędne, jeśli sama nazwa jest już dość długa.

W wypadku, gdy z pieczątki korzysta osoba fizyczna wykonująca zawód wymagający uprawnień, na pieczątce powinna umieścić ich numer.

Kto może wyrobić sobie pieczątkę

Każdy może wyrobić sobie pieczątkę z dowolnym napisem. Przepisy w żaden sposób nie zakazują posiadania pieczątki. Zakazane jest jednak posługiwanie się pieczątką o określonej treści, jeśli nie ma się stosownych uprawnień.

W praktyce oznacza to, że wyrabiając pieczątki firmowe, nie trzeba nikomu udowadniać, że prowadzi się firmę. Trzeba przekazać jedynie informacje, które mają znaleźć się na pieczątce. Nikt tego nie będzie sprawdzał.

Jak zamówić pieczątki

Dziś bez problemu zamówisz pieczątki online. W praktyce sprawa wygląda tak, że przekazaniu konkretnych danych i opłaceniu usługi, w ciągu 24 godzin odbierasz swoje pieczątki firmowe z paczkomatu albo otrzymujesz przesyłką kurierską do biura.

Nie musisz nigdzie chodzić ani przekazywać dokumentacji firmowej. Wystarczy wypełnienie zamówienia online, nawet z poziomu własnej kanapy i zlecenie podejmowane jest do realizacji. To proste i wygodne, co powinno utwierdzić cię w przekonaniu, że warto posiadać firmową pieczątkę.