Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czy nauka programowania w okresie dorosłości ma sens? Jak zacząć naukę programowania?

20 lipca 2020

Odpowiedź na pierwsze pytanie dostaniesz już na start: zdecydowanie TAK. Dziś na kursy programowania zapisują się zarówno nastolatkowie, jak i seniorzy grubo po 70-tce. Dla jednych to dodatkowe źródło dochodu, dla innych hobby, a jeszcze inni chcą zmienić branżę i szukają czegoś, co odmieni ich życie zawodowe. Wysokie zarobki programistów i pewna praca – dla każdego dorosłego to klucz do spokojnego życia. Przejdźmy zatem do pytania numer 2: jak zacząć naukę programowania? O tym poniżej piszą eksperci cyberware.pl.

Bezpłatne kursy programowania online

Aby sprawdzić, czy w ogóle odnajdziesz się w kodowaniu i w branży IT, zacznij od “przeklikania” kilku bezpłatnych lub tanich kursów online z dziedziny programowania w takich serwisach jak Udemy, Codecademy, czy polska StrefaKursow.pl. Sprawdź, czy poruszane tam zagadnienia wydają Ci się interesujące. Zapisz się na kilka webinarów i posłuchaj podcastów, prowadzonych przez programistów.

Książka dla początkujących programistów

Jeśli wolisz chłonąć wiedzę offline, przeczytaj książkę “Zawód: programista” Macieja Aniserowicza. Dopiero wtedy, po pierwszych punktach styku ze światem programowania pomyśl o wyborze odpowiedniej specjalizacji i szkoły programowania z prawdziwego zdarzenia z zajęciami stacjonarnymi lub online na żywo z trenerem.

Wybór specjalizacji w IT

Pomyśl o tym, co chcesz robić jako programista. Tworzyć strony internetowe, gry lub aplikacje mobilne? A może lepiej odnajdziesz się w projektowaniu i szlifowaniu szaty graficznej i interfejsu apki lub serwisu WWW? Od odpowiedzi na te pytania zależy, jaką specjalizację w IT wybierzesz na początek i jaki język programowania na start powinieneś poznać.

Rozwój w IT

Masz do wyboru takie możliwości jak:

  • Front-end developer, który przy użyciu HTML, CSS i JavaScript projektuje wszystko to, co widać gołym okiem w aplikacji lub stronie WWW – układ, interakcje, interfejs,
  • Back-end developer, który w oparciu m.in. o Java i Python projektuje wnętrze danego produktu, wszelkie algorytmy, cały “silnik” strony,
  • UX/UI designer, projektant doświadczeń użytkownika, który sprawia, że napisany przez developerów program jest miły dla oka i wygodny w użyciu,
  • Tester oprogramowania, który weryfikuje wszystkie błędy swoich poprzedników, programistów i projektantów i wskazuje, co należy poprawić, aby było lepiej.

Darmowa konsultacja z ekspertem ds. kariery w IT

Jeszcze nie jesteś przekonany, który język programowania wybrać na początek? Zastanawiasz się, która ścieżka kariery w IT jest najlepsza dla Ciebie, Twoich kompetencji i predyspozycji? Jeśli tak, po prostu umów się na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację z doradcą kariery w IT z Software Development Academy, największej akademii programowania w Polsce. Ich ekspert przeprowadzi z Tobą dokładny, rzetelny wywiad i podpowie Ci, czy w ogóle programowanie to coś dla Ciebie i, jeśli tak, wskaże właściwe kierunki rozwoju.

Redakcja cyberware.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie elektronika, poradniki, technologia oraz stylowy lifestyle łączą się, by zapewnić Ci najnowsze informacje i praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu elektroniki, poradnictwa technologicznego oraz inspirujących artykułów lifestyle'owych tworzy źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ekologiczne wypełniacze do przesyłek
Transformacja sprzedaży
lampa

Jesteś zainteresowany reklamą?

lampa