Dlaczego darmowy certyfikat SSL to nie zawsze dobre rozwiązanie?

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) służy do szyfrowania i zabezpieczania danych, które przesyłane są między serwerem a komputerami. Jego obecność podnosi ochronę zarówno samej witryny, jak i danych korzystających z niej użytkowników. Istnieje możliwość uzyskania zarówno płatnego, jak i darmowego certyfikatu SSL. Mimo braku ponoszonych kosztów, to drugie rozwiązanie nie zawsze okazuje się dobrym wyborem.

Płatny i darmowy certyfikat bezpieczeństwa SSL

Strony posiadające certyfikat bezpieczeństwa można łatwo rozpoznać, zwracając uwagę na pasek adresowy. Jeżeli przed nazwą witryny widnieje oznaczenie https:// zamiast http://, dane udostępnione na danym serwisie posiadają odpowiednią ochronę. Protokół ten znajduje zastosowanie zarówno w przypadku systemów e-commerce, płatności online czy bankowości elektronicznej, jak i zwykłych serwisów. Płatne i darmowe certyfikaty SSL różnią się między sobą przede wszystkim poziomem walidacji, czyli weryfikacji domeny oraz jej właściciela. Im jest on wyższy, tym większe bezpieczeństwo zapewnia strona. Poza istotnymi różnicami w poziomach walidacji, płatne i darmowe certyfikaty SSL mają też różne oznaczenia Trust Seal. Określają one nie tylko fakt certyfikowania strony, ale również jej zweryfikowania zgodnie ze światowymi normami. 

Darmowe certyfikaty SSL

Firmy oferujące bezpłatne protokoły https często zapewniają różne udogodnienia, takie jak chociażby ochrona przed atakami DDoS. Ich możliwości są jednak dość mocno ograniczone. Jedną z wad darmowych SSL może być jednostronna komunikacji witryny z serwerem, co znacząco osłabia poziom ochrony. Rozwiązanie to sprawdzi się więc przede wszystkim w przypadku niewielkich serwisów, które nie przetwarzają żadnych wrażliwych danych swoich użytkowników – np. prostych blogów czy stron-wizytówek. Darmowe SSL mają też pewne limity przy dużej liczbie domen na jednym hostingu, przez co wygenerowanie certyfikatów dla wszystkich adresów może się okazać niemożliwe. Nie bez znaczenia pozostają wymagania techniczne i ryzyko awarii związanych z bezpłatnymi protokołami, które mogą prowadzić do problemów np. z odnowieniem certyfikatu. 

certfikat ssl

Płatne certyfikaty SSL

Płatny certyfikat bezpieczeństwa SSL polecany jest posiadaczom wszystkich stron, za pośrednictwem których użytkownicy podają swoje dane osobowe i numery kart kredytowych, dokonują płatności online oraz udostępniają inne poufne informacje. Zaletą komercyjnych protokołów jest gwarancja finansowa, a także znacznie zminimalizowane ryzyko złamania klucza szyfrującego. Płatny certyfikat bezpieczeństwa SSL skutecznie zabezpiecza łączność między klientem a serwerem, potwierdzając jednocześnie tożsamość serwera oraz organizacji będącej jego właścicielem. Szeroki wybór w tym zakresie posiada firma: https://www.host1.eu/certyfikatyssl.html. Oferowane przez Host1 rozwiązania zapewniają lepszą ochronę od darmowych protokołów, zabezpieczając przed fałszowaniem danych, kradzieżami haseł i kont czy przechwyceniem danych logowania do intranetów i ekstranetów.

Wybór płatnego certyfikatu SSL

Jednym z wiodących zabezpieczeń komercyjnych jest certyfikat RapidSSL, który stanowi optymalne rozwiązanie dla serwisów obsługujących transakcje niskiej i średniej wartości. Jego zastosowanie sprawdzi się np. w przypadku stron zawierających formularze logowania i rejestracji. Do szczególnie polecanych należy też certyfikat Wildcard, który zapewnia ochronę dowolnej liczby subdomen w domenie. Wystarczy zaledwie jeden protokół, aby skutecznie szyfrować transmisję wielu adresów internetowych. Taki certyfikat SSL dla domeny obejmuje wszystkie subdomeny, które posiadają takie samo IP. Wildcard certyfikat zapewnia tym samym redukcję kosztów, ze względu na brak konieczności pozyskiwania i opłacania osobnych serwerów. Niską ceną wyróżnia się natomiast certyfikat Comodo, do którego zalet należy również intuicyjna instalacja oraz uproszczona weryfikacja. Protokół ten może być aktywowany nawet w ciągu kilku minut od złożenia zamówienia, ze względu na ograniczone do minimum formalności.