Optymalizacja zdjęć – jak się za to zabrać?

Prowadzenie własnej strony internetowej, sklepu online czy nawet i bloga wymaga od nas wiele czasu oraz poświęcenia. Wszystkie publikowane treści muszą być przecież odpowiednio przemyślane oraz zaplanowane. Podczas umieszczania tekstów również musimy się nieco napracować. Należy bowiem zadbać o linkowanie czy czytelność treści. Niezwykle ważna będzie także optymalizacja zdjęć. Właśnie na tym zagadnieniu skupimy się w dzisiejszym artykule. Podpowiemy bowiem, jakie obowiązkowe elementy zalicza się do image SEO. Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany!

Optymalizacja zdjęć i obrazów – rozmiar ma ogromne znaczenie

Większość z nas wie, jak duże znaczenie ma prawidłowa optymalizacja obrazów umieszczanych na wszelkiego rodzaju stronach internetowych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie prace należy wykonać przed umieszczeniem danej grafiki w sieci. Publikując treści, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar obrazów. Optymalizacja zdjęć na stronę pod tym kątem nie jest jednak aż taka łatwa. Nie ma bowiem idealnej wysokości oraz szerokości grafiki. Wszystko zależy bowiem od szablonu oraz układu treści, jaki został przez nas zastosowany. Należy zatem próbować i wyczuć najlepsze możliwe dla siebie rozwiązanie. Co ciekawe, nieco inaczej będzie w przypadku wagi zdjęć użytych na stronie www. W tym przypadku zaleca się, by zdjęcie było tak lekkie, jak to możliwe. Duże grafiki powyżej 300 MB mogą obciążać serwis, dlatego lepiej ich unikać. Przygotowując obraz do publikacji, zwróćmy również uwagę na jego DPI. Do Internetu zalecana jest wartość 72 DPI i tego powinniśmy się trzymać. 

Optymalizacja grafik – nazwa nie może być przypadkowa

Optymalizacja zdjęć online to także oczywiście wszelkiego rodzaju nazwy. Zapewne każdemu zdarzyło się opisać grafikę np. xsdwasxsx.jpg i w takiej formie wrzucić ją na swoją stronę www. Jest to ogromny błąd. Nazwy plików graficznych powinny bowiem coś wnosić. Jeśli zatem umieszczamy zdjęcie żakardowej sukienki w kwiaty, warto zawrzeć to w nazwie pliku. Nie używajmy jednak do tego polskich znaków, a spacje zastępujmy myślnikami. Nasza grafika powinna być zatem opisana jako “zakardowa-sukienka-w-kwiaty”. Po co jednak taka optymalizacja zdjęć? WordPress, inne oprogramowania oraz roboty Google widzą bowiem wszelkie te opisy. Dbając o nie, mamy szansę zwiększyć widoczność swojej strony. 

Alty i atrybuty title – o tym musisz pamiętać!

Optymalizacja zdjęć do Internetu to także znane zapewne przez wszystkich alty oraz atrybuty title. Jak powinny jednak one wyglądać? W tym przypadku skupiamy się na słowach kluczowych. Nie umieszczamy ich jednak w nadmiarze. Wszystko musi być bowiem wciąż naturalne. Zdjęcie sukienki opisujemy zatem np. altem “Sukienka w kwiaty – idealna na lato”, natomiast title “Sukienka w kwiaty – zwiewne stylizacje letnie”. Dzięki temu jesteśmy w stanie zwiększyć widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania. Jak zatem widać, optymalizacja zdjęć na stronę online to bardzo szerokie pojęcie, a wymienione przez nas trzy najważniejsze aspekty to tak naprawdę dopiero początek.