Bitcoin Cash – kryptowaluta która mocno reaguje na halving?  

W niniejszym artykule skupimy się na Bitcoin Cash (BCH). Opiszemy jakie są cechy charakterystyczne dla tej kryptowaluty oraz poddamy analizie historię kursu BCH. 

Bitcoin Cash (BCH) – czym się charakteryzuje? 

Bitcoin Cash co to jest? Bitcoin Cash to kryptowaluta, która powstała w ramach hard-forku, czyli poprzez podział głównego łańcucha, na którym zbudowany jest Bitcoin. Idea jaka towarzyszyła powstaniu BCH było utworzenie kryptowaluty, która ma lepszą skalowalność oraz niższe koszty transakcyjne. W praktyce rzeczywiście te założenia udało się spełnić, natomiast nie da się ukryć, że Bitcoin jest obecnie znacznie popularniejszym aktywem cyfrowym. Co oznacza, że pomimo sporej skalowalności (możliwość obsłużenia nawet 8 milionów transakcji dziennie), potencjał BCH nie jest w pełni wykorzystywany. 

Bitcoin Cash jest oparty na kodzie źródłowym Bitcoina. Główna różnica polega na tym, że pojemność jednego bloku wynosi 32 MB (a w przypadku Bitcoina jest to jedynie 1 MB). W efekcie skalowalność BCH jest teoretycznie 32x większa. Poza tą istotną różnicą, BCH ma wiele cech podobnych do Bitcoina. Jest to między innymi:

  • ograniczona podaż jednostek kryptowaluty do 21 milionów (co sprawia, że BCH charakteryzuje się presją deflacyjną), 
  • średni czas bloku również wynosi 10 minut 
  • zastosowanie algorytmu konsensu Proof of Work SHA-256 (oznacza to, że możliwe jest kopanie BCH za pomocą tych samych układów ASIC, które są stosowane w przypadku miningu najpopularniejszej z kryptowalut).

Kurs Bitcoin Cash (BCH) 

Bitcoin Cash podczas hossy na przełomie 2017/2018 roku osiągnął swoje maksimum historyczne, odnotowując kurs 3785 USD. Następnie przez kilka lat kurs BCH oscylował w granicach kilkuset dolarów za jednostkę. Kolejne wzrosty miały miejsce podczas hossy w 2021 roku, kiedy to wycena dotarła do granicy 1425 USD. Jednak kolejny raz spadła do poziomu wynoszącego około 300 USD. 

Analizując historię kursu BCH łatwo zauważyć, że wzrost kursu jest zbieżny z hossą, która występuje rok po halvingu. Czym jest halving? Co cztery lata liczba jednostek BTC oraz BCH przyznawanych górnikom jest zmniejszana o połowę aż do momentu, gdy wszystkie jednostki (21 milionów) zostaną wydobyte.

 

 Tutaj warto zauważyć, że prawdopodobnie wszystkie jednostki zostaną wykopane dopiero w 2140 roku. Ostatni halving miał miejsce w 2020. Natomiast hossa wystąpiła w 2021. Idąc tym tropem można się spodziewać, że kolejna hossa następująca po halvingu (który będzie miał miejsce 24 marca 2024 roku) przypadnie na koniec 2024 roku lub początek 2025 roku. 

Obecne prognozy dla BCH wskazują na kolejne wzrosty, ale nie aż na tak duże jak te które miały miejsce w 2021 roku. Wallet Investor szacuje, że średnia cena w 2022 roku może osiągnąć poziom 596 USD. DigitalCoin również obstawia wycenę w granicach 500 USD w 2022 roku. Niemniej jednak tego typu prognozy są obarczone sporym marginesem błędu i trzeba do wszystkich predykcji podchodzić z dużą dozą ostrożności.

 

 Gdzie kupić Bitcoin Cash? BCH to popularna kryptowaluta, która jest notowana na wielu renomowanych giełdach kryptowalut. Na przykład zakupu można dokonać na Binance. 

Artykuł sponsorowany