Początek nowego roku to czas, w którym warto zweryfikować stan naszych finansów, zaplanować wydatki i zastanowić się, gdzie możemy szukać dodatkowych oszczędności. Dziś przygotowaliśmy krótki poradnik, jak rozsądnie gospodarować domowym budżetem, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Stwórz listę przychodów i kosztów
Planowanie budżetu rozpocznij od rozpisania na cały rok, miesiąc po miesiącu, najlepiej w arkuszu kalkulacyjnym, wszystkich swoich przychodów w postaci regularnej pensji, otrzymywanych zasiłków, dodatków, wynagrodzenia z dodatkowych zleceń itp. Następnie, w tym samym dokumencie, stwórz listę wszystkich kosztów miesięcznych w ujęciu całego roku. W tym miejscu powinny znaleźć się takie wydatki jak: opłaty za czynsz, media, abonamenty telefoniczne czy telewizyjne, koszty transportu (bilety miesięczne, paliwo), rat kredytów i wszelkich innych zobowiązań. Następnie oszacuj, ile miesięcznie wydajesz na życie, z podziałem na jedzenie, środki czystości, kosmetyki, rozrywkę. Mając gotowe takie zestawienie możesz teraz łatwo obliczyć, ile pieniędzy powinno zostawać na Twoim koncie po każdym miesiącu. Wystarczy osobno zsumować kolumnę przychodów i kosztów, a następnie od pierwszej wartości odjąć drugą. Jeśli będzie ona dodatnia, to świetnie! Będzie to oznaczało, że masz oszczędności. Natomiast jeśli wartość będzie bliska zeru lub, co gorsza, na minusie, to sygnał, że należy zweryfikować koszty i poszukać sposobów na ich zmniejszenie.
Szukamy oszczędności
Załóżmy jednak, że nawet będąc na plusie z naszym miesięcznym budżetem, chcielibyśmy zgromadzić jeszcze więcej oszczędności. Jak tego dokonać? Warto przyjrzeć się krytycznym okiem na nasze wydatki i sprawdzić, gdzie może zapłacić mniej.
Jeśli chodzi o czynsz, to w tym przypadku trudno nam szukać w tym wydatku oszczędności, gdyż jego wysokość jest z góry ustalona przez administrację budynku lub zarządcę. Jednak możemy mieć wpływ na zmniejszenie opłat za prąd, gaz czy wodę. Zacznijmy od prądu. Na co dzień zużywamy go stosunkowo dużo, gdyż większość domowych urządzeń ma zasilanie elektryczne. Podstawową zasadą oszczędzania prądu jest wyłączanie urządzeń, jeśli ich nie używamy. Wiele osób ma dość nieoszczędny nawyk funkcjonowania w domu przy włączonym telewizorze, robiąc w tym czasie inne czynności. Telewizor staje się tłem, natomiast w rzeczywistości wcale nie jest nam w tym przypadku potrzebny. Jeśli nie lubimy żyć w ciszy, możemy włączyć radio zamiast TV, które zużywa znacznie mniej prądu.
To samo dotyczy oświetlenia. Światło należy gasić za każdym razem, jak opuszczamy pomieszczenie i unikać korzystania ze sztucznego oświetlenia, jeśli możemy wykorzystać światło dzienne.
Kolejnych oszczędności możemy szukać w kuchni. Czajnik bezprzewodowy jest prawdziwym pożeraczem prądu, zwłaszcza, jeśli korzystamy z niego w sposób nieefektywny. Należy w nim zagotowywać tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Dużo prądu pochłaniają również takie urządzenia jak tostery, gofrownice czy mikrofalówki – warto więc ograniczyć korzystanie z nich do minimum.
Bez względu na to, czy mamy kuchenkę gazową czy elektryczną, możemy również sporo zaoszczędzić na jej użytkowaniu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby gotować w garnku wodę na makaron czy ryż zawsze z pokrywką. W ten sposób woda zagotuje się szybciej, a więc zużyje mniej gazu czy prądu. Należy również pilnować czasu gotowania poszczególnych potraw i nie trzymać ich na kuchence dłużej niż jest to potrzebne. Jeśli natomiast przyrządzamy dania, które wcześniej były zamrożone, warto najpierw rozmrozić je, wykładając dzień wcześniej do lodówki, a następnie pozostawiając na blacie kuchennym, a gdy już rozmrożą się całkowicie, dopiero podgrzewać. Jeśli bowiem będziemy chcieli zagrzać zamrożone danie, potrwa to znacznie dłużej, zużywając przy tym znaczną ilość prądu lub gazu.
Oszczędności możemy szukać także w przypadku zużycia wody. Zamiana kąpieli na szybki prysznic, montaż perlatorów na kran to sposoby na to, aby zużywać jej mniej.
Warto także zastanowić się, czy nie możemy zaoszczędzić na wydatkach związanych z transportem. Być może warto zamienić samochód na autobus, a w ciepłe dni na rower? W ten sposób możemy zyskać sporo oszczędności. Jeśli natomiast chodzi o szukanie oszczędności w jedzeniu, to zdecydowanie warto wyeliminować zamawianie jedzenia z dowozem czy stołowanie się na mieście, gdyż takie posiłki zwykle kosztują nas kilkukrotnie więcej niż byśmy na nie wydali, gotując w domu.
Sposób na chwilowe problemy finansowe
Jeśli nasz budżet w danym miesiącu ucierpiał z powodu nieplanowanych wydatków i kolejne miesiące są pod tym kątem zagrożone, warto skorzystać z pożyczki online na raty, dzięki której uzyskamy środki do życia. Pożyczkę spłacimy w niewielkich miesięcznych ratach, ale dzięki temu będziemy w stanie załatać dziurę budżetową.
Umiejętne zarządzanie budżetem domowym to szukanie okazji do oszczędzania i gromadzenia wolnych środków, które mogą nam się przydać na tzw. czarną godzinę lub na sfinansowanie wymarzonych wczasów czy innych przyjemności.