Laptopy gamingowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Laptopy gamingowe cieszą się ostatnio dużą popularnością i są chętnie kupowane. Mobilny komputer dla graczy, o odpowiednio dobranych parametrach, to zakup, na który decyduje się wielu fanów gier komputerowych. Przyjrzyjmy się bliżej tym rodzajom laptopów oraz zobaczmy, co je wyróżnia spośród innych komputerów.

 Dlaczego laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością?

Laptop gamingowy jest to profesjonalny sprzęt, który powstał w wyniku pracy wielu specjalistów. Z każdym rokiem wychodzą tysiące nowych gier komputerowych, sprawiając, że wymagania sprzętowe są coraz większe. Dlatego też laptopy dedykowane graczom posiadają odpowiednio dobrane parametry, dzięki którym możliwa jest instalacja różnych gier i programów.

Laptopy gamingowe mają swoich zwolenników i przeciwników – niektórzy uważają, że stacjonarny komputer jest nie do zastąpienia. Inni z kolei decydują się na zakup laptopa do gier, gdyż nie wyobrażają sobie grania w gry na innym rodzaju sprzętu. To, co według opinii wielu graczy jest niewątpliwą zaletą tego typu laptopów to ich mobilność, czyli możliwość zabrania ich wszędzie. Dzięki temu możliwe jest granie nawet z innego miejsca świata, w pociągu lub w autobusie. To, co również odróżnia laptop gamingowy od komputera stacjonarnego, to jego niewielkie rozmiary oraz fakt, że nie wymaga specjalnej konfiguracji. Dzięki temu z powodzeniem może być używany nawet przez osoby, które nie posiadają w tym zakresie żadnej wiedzy. Dodatkowo jest to sprzęt, który jest energooszczędny – zużywa mniej prądu niż zwykły komputer.

 Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

 Jak już wspominaliśmy, laptop do gier powinien mieć specyficzne parametry oraz pewne cechy, które odróżniają go od innych sprzętów. Jednym z nich jest gamingowa wersja procesora. Każdy, kto ma podstawowe pojęcie na temat komputerów, wie, że procesor jest swego rodzaju sercem każdego sprzętu. W przypadku laptopów dla graczy jest to niezwykle istotne. Na szczęście, łatwo jest go rozpoznać – już nawet za pomocą samej nazwy. W przypadku procesorów Intel oraz AMD ich modele oznaczone są formatami, np. 9300H czy też 10300H. Pierwsza z cyfr mówi nam o generacji, im ta wartość jest wyższa, tym nowszy jest CPU. Litera znajdująca się na samym końcu daje nam informacje na temat typu układu – należy wybierać te z literą H lub HF. To co jest równie ważne to seria danego procesora – im wyższa, tym więcej rdzeni posiada CPU.

 Kolejnym ważnym parametrem jest odpowiednia ilość pamięci RAM. Najlepiej, by nasz laptop miał więcej niż 8GB. Dzięki temu Windows będzie działał bez większych problemów, a także większość starszych gier. Jeżeli jednak dysponujemy nieco wyższym budżetem, lepiej jest wybrać 12,16 lub nawet 32 GB RAM. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość, czyli szybkość pamięci, na którą również warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

 To, co powinien posiadać dobry laptop dla gracza to wydajna karta graficzna. To ona decyduje o tym, jaką rozdzielczość będzie można ustawić w grze. Aby móc korzystać z wszelkich możliwość najnowszych gier, lepiej postawić na mocniejszą kartę. Te z najwyższej półki umożliwią nam granie w rozdzielczości 4K oraz Full HD fps.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując laptop do gier, to szybki dysk SSD. Jest on dużo wydajniejszy i zapewnia szybszy dostęp do naszych danych, niż dysk HDD. Zapewnia to szybsze ładowanie się gier i wczytywanie poszczególnych elementów. To, co daje przewagę dyskom SDD to ich cicha, niemal bezgłośna praca.

 Również ekran i jego specyficzne cechy, są równie ważne podczas zakupu laptopa. To, czym powinien wyróżniać się dobry ekran w laptopie to, m.in.:

  • rozmiar – najlepszy będzie taki, który ma 17,3 cala, choć i mniejszy rozmiar również nie będzie złym wyborem,
  • rozdzielczość- dobrze jest wybrać FullHD lub też 4K,
  • typ matrycy – polecana jest klasa IPS, co zapewnia żywe kolory i szerokie kąty widzenia,
  • powłoka ekranu – dobrze, gdy jest antyrefleksyjna lub matowa – nie pojawią się na niej refleksy światła niezależnie od pory gry.

To, po czym można rozpoznać laptop gamingowy to jego klawiatura. Powinna być ona wygodna oraz solidna. Najlepsza będzie taka, która ma wytrzymałe klawisze, a podświetlenie ich będzie dodatkowym atutem. Dzięki temu możliwe będzie granie nawet po zmroku.

Efektywne chłodzenie to coś, co jest równie ważne. Podzespoły, które się przegrzewają, są bardziej narażone na awarie, a także mogą pracować mniej efektywnie. Dlatego też trzeba wybierać te modele, które są wyposażone w solidne i sprawne wentylatory. Jakość wykonania obudowy to cecha, którą również należy uwzględnić podczas naszego zakupu. Dobrze, gdy cała konstrukcja wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa – najczęściej polecane są te wykonane z aluminium oraz kompozytu magnezytowego.

Akcesoria do laptopów gamingowych – na co zwrócić uwagę? 

Aby móc oddawać się długim godzinom spędzanych na graniu w ulubione gry, warto dokupić kilka niezbędnych gadżetów. To, co może okazać się przydatne to niewielkich rozmiarów myszka lub gamepad. Słuchawki z mikrofonem są również ciekawym dodatkiem, który może wpłynąć na nasz komfort użytkowania laptopa. Czasem niezbędna może okazać się zewnętrzna klawiatura, gdy ta, która jest wbudowana, okaże się niewystarczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.