Zastosowania drukarki 3D

Świat nieustannie się zmienia i rozwija. Wiele z tego rozwoju to zasługa różnych technologii, które są ciągłe modyfikowane i ulepszane. Podstawową funkcją każdej technologii jest zapewnienie, że ułatwia ona życie codzienne i rozwiązuje problemy, na które trudno jest znaleźć inne rozwiązanie. Tak też było gdy rozpoczęły się starania nad rozwojem technologii 3D, a zwłaszcza drukarki 3D.

Wysoka cena

Drukarka 3D, jak jej sama nazwa może zasugerować na pierwszy rzut oka, jest drukarką, która jest w stanie projektować modele trójwymiarowe. Jak zatem łatwo się domyślić, zapotrzebowanie na tego typu urządzenie jest bardzo duże. Drukarka 3D nie jest jednak urządzeniem, które można łatwo kupić do każdego domu. Pomimo że rozwój technologii sprawił, że owszem, tego typu sprzęt jest dostępny do zakupu dla każdego, to jego cena wciąż pozostaje bardzo wysoka. Na dodatek drukarka 3D wymaga wielu materiałów oraz znajomości całej technologii. Ważne jest bowiem stworzenie samego projektu dla druku, który musi zawierać wszelkiego rodzaju szczegółowe parametry. Bez tych parametrów niemożliwe jest wykorzystanie pełni możliwości, jakie ma ta drukarka.

Gdzie znajduje zastosowanie?

Zastosowania drukarki 3D są obecnie wykorzystywane w dziesiątkach skrajnie różnych branż. Do tych najbardziej godnych uwagi warto wymienić medycynę. Drukarka 3D umożliwia drukowanie modeli różnego rodzaju narządów oraz drobnych szczegółów anatomicznych. Są one niezwykle pomocne, ponieważ umożliwiają uzyskanie fizycznego wglądu w daną część ciała, co może być wykorzystane między innymi w chirurgii lub obrazowaniu. Wraz z rozwojem całej technologii, medyczne zastosowania drukarki 3D umożliwiły także wszczepianie wydrukowanych modeli do organizmu pacjenta. Jako że istnieje możliwość dowolnego manipulowania każdym wymiarem takiego modelu, drukarka 3D pozwala na tworzenie części na wymiar, dopasowanych do budowy anatomicznej konkretnego pacjenta.
Oprócz tego zastosowania drukarki 3D dotyczą także drukowania różnego rodzaju wzorów lub prototypów w przemyśle. Obecnie najlepszym sposobem na stworzenie nowego projektu jest właśnie wykorzystanie technologii 3D, która umożliwia dostęp do szybkiego obrazowania w trzech wymiarach. Tak wytworzone modele mogą być użyte w przemyśle lotniczym, jubilerskim czy też samochodowym. Niektóre drukarki 3D pozwalają na tworzenie modeli z metali i wybranych tworzyw sztucznych. Sprawia to zatem, że każdy może wydrukować wszystko to co przyjdzie mu na myśl. Technologia 3D to zatem technologia, która nie ma granic, a zastosowania drukarki 3D są nieskończone.