Jak długo idzie paczka do Anglii?

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 1 stycznia 2021 roku i też od tego dnia nadawanie przesyłek do UK uległo pewnym zmianom. Osoby, które często wysyłają produkty do Anglii, powinny się koniecznie zapoznać z nowymi regulacjami.

Nadanie paczki

Obecnie największą popularnością cieszą się dwie firmy, które realizują przesyłki kurierskie do Anglii i są to FedEx oraz UPS. Niestety Brexit wprowadził pewne utrudnienia i od teraz trzeba spełnić szereg formalności podczas nadawania paczki. W pierwszej kolejności trzeba określić cel wysyłki. Anglia jest niezwykle popularnym krajem wśród polskich emigrantów, którzy wyjechali tam do pracy. Wiele osób założyło również tam swoje firmy, ale posiadają w Polsce rodziny. Paczka do Anglii najczęściej jest wysyłana do Londynu, Manchesteru, Leeds oraz Bristolu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wiele polskich rodzin mieszka w mniejszych miasteczkach i tam także lecą przesyłki kurierskie. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość śledzenia paczki. Dzięki temu szybko można sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się nasza paczka i lepiej zaplanować dzień. Warto dodać, że śledzenie online minimalizuje ryzyko zaginięcia paczki w procesie logistycznym. Dodatkowo adresat jest informowany na bieżąco o każdej zmianie położenia przesyłki. Niestety nie da się dokładnie określić czasu w jakim paczka zostanie doręczona do Anglii. Tak samo koszty wysłania też nie są jednoznaczne, ponieważ różnią się w zależności od środka transportu i odległości.

Czas doręczenia paczki

Istotne jest także, czy paczka jest wysyłana do małego miasteczka, czy do jednego z większych miast, czyli Londyn, Leeds, Manchester. Większe miejscowości z reguły są obsługiwane szybciej, ponieważ połączenia komunikacyjne są dobrze zlokalizowane. Transport paczki do małej miejscowości trwa zdecydowanie dłużej. Można wyróżnić dwa rodzaje transportu: transport drogowy oraz transport lotniczy. W przypadku transportu drogowego czas doręczenia wynosi od 3 do 5 dni, natomiast jeżeli chodzi o transport lotniczy to z reguły trwa to od 1 do 2 dni. Warto również pamiętać, że istnieją pewne międzynarodowe zakazy, które zabraniają wysyłania określonych produktów. Przede wszystkim zabroniona jest wysyłka substancji i materiałów niebezpiecznych, takich jak rtęć, kwas, petardy, broń, a także sprzęt wojskowy. Dodatkowo nie można w paczce zamieścić papierosów i alkoholu oraz żywności, której termin przydatności niedługo upływa. W internecie można znaleźć dokładny spis towarów, których nie można wysyłać.

Zabezpieczenie wysyłki

Warto się z nim wcześniej zapoznać, ponieważ może się okazać, że przesyłka zostanie cofnięta i zarekwirowana. Niestety Brexit wprowadził pewne komplikacje i trudności w wysyłaniu paczek. Należy pamiętać o przygotowaniu numeru EORI. Każda firma kurierska, która nadaje paczki do Wielkiej Brytanii powinna taki posiadać. Przy nadaniu musi też być wskazane na kim spoczywa odpowiedzialność za opłacenie cła. Ważną rolę odgrywa też kod HS, czyli numer klasyfikujący, który składa się z sześciu cyfr. Pozwala określić, do jakiej grupy produktów zalicza się wysyłana rzecz. W widocznym miejscu na paczce trzeba umieścić także list przewozowy oraz fakturę. Paczka do Anglii będzie sprawnie wysłana, jeżeli adres i nazwa nadawcy oraz wszystkie numery identyfikujące będą w widocznym miejscu. Należy też pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu produktu. Warto zacząć od dopasowania odpowiedniego kartonu do danej rzeczy. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy wysyłane są delikatne przedmioty. Przydatna jest folia bąbelkowa lub zwykły papier jako wypełnienie.