Przed podjęciem próby wyboru właściwego domowego wzmacniacza dźwięku ważne jest, aby zdecydować, jaki rodzaj konfiguracji stereo chce się mieć w domu. Funkcją domowego wzmacniacza jest zasilanie podłączonych do niego głośników, a niektóre wzmacniacze są zawarte w odbiorniku, który zasila głośniki i odbiera sygnały radiowe do transmisji.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze wzmacniacza
Ważne jest, aby wybrać wzmacniacz stereo, który dobrze nadaje się do zasilania głośników. Po pierwsze, zapewni to najlepszą możliwą jakość dźwięku, ale także pomoże chronić sprzęt. Wybór niewłaściwego wzmacniacza może spowodować większe ryzyko uszkodzenia głośników lub samego wzmacniacza. Trzeba upewnić się, że posiadane głośniki i wzmacniacz stereo będą dobrze do siebie pasowały.
Przy wyborze wzmacniacza kompatybilnego z głośnikami należy pamiętać o dwóch podstawowych czynnikach: impedancja i moc. Twa czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Pierwszym krokiem jest określenie nominalnej impedancji głośnika, którą można znaleźć w danych technicznych na stronie producenta. W większości głośników wynosi ona 4, 8 lub 16 omów.
Moc jest mierzona w watach i odnosi się do szybkości przesyłania energii. Moc głośnika można znaleźć w specyfikacjach technicznych. Moc szczytowa odnosi się do maksymalnej krótkotrwałej mocy, jaką głośnik może obsłużyć bez uszkodzeń. Jednak najbardziej istotne jest to, ile mocy głośnik może obsłużyć przez dłuższy czas. Jest to ciągła moc znamionowa głośnika. Większa moc niekoniecznie oznacza głośniej. Głośność jest ostatecznie określana przez czułość, która może się różnić. Niektóre głośniki zapewniają więcej dźwięku niż inne przy takim samym poziomie mocy ze wzmacniaczem stereo.
Czego należy unikać przy posiadaniu wzmacniacza
Oczywiście wysadzenie głośników lub zniszczenie wzmacniacza stereo, to dwie rzeczy, jakich powinno się za wszelką cenę unikać. Jednak istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tych niepożądanych rezultatów jak np.:
- podłączanie głośników do wzmacniacza, który generuje moc znacznie przekraczającą możliwości głośników. To, co zwykle dzieje się w takich przypadkach, polega na tym, że ponieważ głośniki nie mogą rozproszyć energii pochodzącej z wyjścia wzmacniacza, przepalają cewkę drgającą w głośniku wraz z jego zawieszeniem. To całkowicie niszczy głośnik;
- podłączanie głośników do wzmacniacza, który jest zbyt słaby. Może to spowodować, że wzmacniacz stereo się przegrzeje a nawet spali. Dlatego zawsze zaleca się zapewnienie dużego zapasu mocy, jeśli chodzi o parowanie głośników i wzmacniaczy.