Jaki telefon kupić starszej osobie?

Może się czasem wydawać, że starsze osoby są wyłączone z obsługi najnowszych technologii i nie ma sensu próbować wdrażać ich w poznawanie nowinek ostatnich lat, takich jak laptopy, smartfony, o wynalazkach takich jak smartwatch czy smart TV nie wspominając. A jednak, wielu seniorów mimo swoich lat wciąż interesuje się wynalazkami współczesności, nie uważając ich za jakieś dziwactwa czy nie wspominając z sentymentem starych, umierających technologii.

Telefon dla seniora

Wiele też zależy od nas, młodszego pokolenia – to właśnie my powinniśmy wprowadzić naszych rodziców i dziadków w świat nowoczesnych technologii. Czas świąteczny może być tego świetną okazją – może warto zrzucić się całą rodziną na smartfon dla seniora?
Jakie cechy powinien posiadać smartfon dla seniora? Warto zwrócić uwagę najpierw na to, żeby nie był zbyt drogi. Starsza osoba może poczuć się nieswojo, jeżeli dostanie nowy, błyszczący, drogi smartfon, z którym jednak ostatecznie sobie nie poradzi i nie będzie z niego korzystać. Dlatego warto wprowadzać seniorów w świat technologii powoli, stopniowo, najpierw kupując im prostszy w obsłudze, tańszy telefon, z którym będą mogli się oswoić. Jeżeli poczują się z nim pewnie, może sami będą chcieli wymienić go za niedługo na lepszy, bardziej nowoczesny aparat.
Po drugie – warto, żeby wyświetlacz był jasny i żeby przyciski były duże i widoczne. Starsze osoby często zmagają się z problemami ze wzrokiem, dlatego warto, żeby smartfon dla seniora miał wyrazisty wyświetlacz. Większość nowoczesnych smartfonów posiada opcję wyboru wielkości czcionki i ikon, więc w ich przypadku to nie stanowi problemu. Natomiast kupując prostszy aparat powinniśmy zadbać o to, aby był wygodny w obsłudze dla starszej osoby.

Wytrzymały smartfon

Kolejna sprawa to ważnym jest, by smartfon dla seniora był wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Nierzadko starsze osoby zaczynają w pewnym momencie mieć problemy z koordynacją ruchową i stają się nieco niezdarne – może zdarzyć się, że przedmioty będą wyślizgiwały im się z ręki nieco częściej, niż nam, młodym. Dlatego warto zadbać o to, żeby sprzęt który kupimy był odporny na upadki z wysokości, aby zapobiec niezręcznej sytuacji, kiedy naszemu dziadkowi telefon wypadnie z ręki pierwszy raz i od razu się rozbije. Warto zwrócić uwagę na to, żeby był to sprzęt dobrej jakości.
Smartfon dla seniora może być wspaniałą okazją do nauki starszego człowieka życia we współczesnym świecie technologii, a także do otwarcia go na świat i zachęcenia do częstszego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.