Dlaczego karta graficzna jest tak droga?

Kupno karty graficznej jest obecnie bardzo bolesne i trudne dla wielu graczy. Wszystko spowodowane jest niezwykle wysoką ceną tych elementów elektronicznych. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy cena wzrosła nawet o kilkaset procent. Co jest tego powodem? Czy tak wysokie ceny pozostaną z nami już na dłużej, a granie w gry stanie się bardzo drogim hobby?

Czym jest karta graficzna?

Zanim jednak zacznie się mówić o tym, dlaczego karty graficzne drożeją i jakie jest tego źródło, należy na samym początku dowiedzieć się zupełnych podstaw, czyli czym tak naprawdę są takie karty, a także, dlaczego są one tak wyjątkowe?
Karta graficzna to układ elektroniczny, który montowany jest na płycie głównej komputera. Jego jedynym zadaniem jest generowanie grafiki na ekranie komputera. Jest to zdecydowanie najszybszy i najbardziej zaawansowany element w komputerze, charakteryzujący się ogromną mocą obliczeniową.

Czy to wina sklepów komputerowych?

Wielu graczy uważa, że wina za bardzo wysokie ceny komponentów, a w szczególności kart graficznych, leży po stronie chciwych sklepów komputerowych. Jak się jednak okazuje, nie do końca jest to prawdą, ponieważ pamiętać trzeba o tym, że na rynku komponentów komputerowych panuje ogromna konkurencja. Zakładając hipotetycznie, że panuje pewna zmowa cenowa, wystarczy, aby jeden sklep komputerowy się z niej wyłamał, a osiągnąłby ogromne zyski z powodu masowego składania zamówień przez graczy. Gdzie zatem leży źródło wysokich cen kart graficznych?

Koparki kryptowalut

Jednym z wielu powodów ogromnego wzrostu cen kart graficznych, są kryptowaluty. Wirtualne pieniądze stale nabierają wartości, czym przyciągają coraz większą grupę osób chcących się nimi zajmować. A jak można zdobyć kryptowalutę? Można ją kupić, lub też wykopać samodzielnie. Do kopania kryptowalut wykorzystuje się moc obliczeniową domowego komputera, a w szczególności karty graficznej. Im jest ona mocniejsza, tym więcej i szybciej daną kryptowalutę da się wykopać. Rzecz jasna spowodowało to powstanie kopalń kryptowalut, które składają się z tysięcy kart graficznych. Tak duży popyt na nie spowodował niedobory na rynku, a tym samym wzrost cen dostępnych jeszcze egzemplarzy.

Wpływ pandemii

Nie da się nie zauważyć, że nagły wzrost cen kart graficznych nastąpił dokładnie w tym samym czasie, co wybuch pandemii Covid-19. Czy jest to zbieg okoliczności? Rzecz jasna nie, ponieważ pandemia spowodowała po pierwsze nagły wzrost graczy, czyli powiększenie popytu na karty graficzne. Spowodowała również zamknięcie fabryk mikroprocesorów, a to przełożyło się na spadek ich podaży. Wszystko to w mniejszym lub większym stopniu ukształtowało wysoką cenę kart graficznych.