“Bezpieczny smartfon” to teraz nie tylko frazes, lecz wprost warunek pochodzący z uniwersalności tychże narzędzi. Na co dzień innowacyjne telefony komórkowe stosujemy nie jedynie do komunikacji, korzystania z mediów społecznościowych, lecz również do planowania spraw formalnych, bankowych i gromadzenia ważnych danych. Nie jest tajemnicą fakt, że ze smartfonami niezwykle rzadko się rozstajemy oraz właśnie sen jest czasem, w jakim na dobre odkładamy narzędzie przenośne oraz nie korzystamy z niego poprzez dłuższy okres.
Wiele cennych danych
Co bardzo interesujące, wraz z upowszechnieniem na rynku narzędzi przenośnych, granica między dziedziną zawodową oraz osobistą jeszcze bardziej się osłabia. Na tymże samym urządzeniu mobilnym trzymanych jest jeszcze więcej istotnych aplikacji, danych oraz informacji – zarówno tychże zawodowych, o największym poziomie poufności, jak również prywatnych. Należałoby w tymże celu zadbać o odizolowanie bezpiecznej powierzchni oderwanej od pozostałych aplikacji, wiadomości oraz danych, tworząc kolejną powierzchnię zabezpieczeń.
Bezpieczny smartfon jako koncepcja to też rezultat określonych zmian w otoczeniu nowoczesnych technologii. Ze względu na dużą popularność tychże narzędzi i platform przenośnych, uzyskały one też uwagę cyberprzestępców. To sytuacja podobna dla owego, co przed laty stało się z komputerami: hakerzy odczuwając dużą popularność pecetów (zwłaszcza z Windows na pokładzie) zaczęli seryjnie interesować się wyszukiwaniem oraz eksploatowaniem wrażliwości na owe maszyny. Identycznie jest teraz z telefonami komórkowymi: naprawdę codziennie słyszy się o odnalezieniu następnego szkodliwego programu wycelowanego w klientów smartfonów.
Zabezpieczenie aplikacji
Jednakowo istotne jak ruch sieciowy jest zabezpieczenie własnych aplikacji i ustawień smartfona. W wypadku, kiedy niejednokrotnie zostawiamy nasz telefon na biurku, lub bawią się nim dzieci, możemy skorzystać z możliwości aplikacji AppLock – programu, za pomocą jakiego albo zabezpieczymy całe narzędzie (ekran blokady), lub jedynie dane, niektóre poprzez nas pozycje. Aplikacja nie ogranicza się tylko do zabezpieczenia programów – blokada hasłem funkcjonuje też w wypadku ustawień systemu, galerii zdjęć, dokumentów, natomiast również kontrolek sieci i powiadomień. Klient ma do doboru dwie techniki uwierzytelniania: wzór odblokowujący bądź kod PIN. AppLock nie jest niestety aplikacją bez wad. Przede wszystkim, na słabszych narzędziach charakteryzuje się opóźnieniem, jakie co prawda nie pozwoli na łatwe poruszanie się po zatrzymanych aplikacjach bądź sekcjach, lecz zapewnia przeczytanie skrótów wiadomości w komunikatorach.