Internet daje wiele korzyści, ale musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Na ataki w wirtualnym świecie są narażone nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, które szczególnie muszą dbać o bezpieczeństwo ze względu na gromadzone dane. Przed czym szczególnie należy się bronić? Jak usługi Data Center chronią nasz biznes?
Rodzaje cyberprzestępstw
Mimo że świadomość przestępczości rozwijającej się w Internecie jest coraz bardziej powszechna, to jednak osoby stojące za atakami hakerskimi potrafią doskonale się maskować. Użytkownicy, którzy nigdy nie spotkali się z takim problemem, mogą mieć trudności w rozpoznaniu zagrożenia. Na jakie przestępstwa jesteśmy narażeni w Internecie, zarówno w życiu prywatnym, jak i podczas pracy?
1. Atak DDoS
Taki atak jest skierowany na system lub konkretne urządzenie i ma prowadzić do utrudnień w funkcjonowaniu bądź całkowitego przerwania jego działania poprzez obciążenie wszelkich zasobów. W ten sposób przestępcom udaje się zablokować dostęp do danej usługi. Na potencjalne ataki DDoS najczęściej narażone są branże finansowe, handlowe, IT, e-commerce, ale także firmy transportowe i jednostki administracji publicznej. 50% ataków tego typu powoduje znaczne ograniczenia usług, a 70% wszystkich ataków DDoS maskuje inne ataki na dane firmowe, aby odwrócić uwagę od głównej próby pozyskania zasobów ofiary. Dostawca usług dla firm INEA przygotował rozwiązanie INEA ANTY-DDoS, które pomaga uchronić biznes przed całkowitą utratą danych. Usługa bazuje na popularnym rozwiązaniu ARBOR i zabezpiecza przed skutkami ataków DDoS. Zapewnia czyszczenie ruchu do poziomu od 5 Gbps do 60 Gbps.
2. Malware
To złośliwe oprogramowanie, którym może być zainfekowany plik pobierany z niesprawdzonego źródła. Malware może uzyskać dostęp nawet do zabezpieczonych na komputerze danych, co prowadzi m.in. do kradzieży intelektualnej.
3. Hacking
Najpopularniejszy typ przestępstwa, który polega na łamaniu zabezpieczeń w celu kradzieży danych. Cyberprzestępcy wyszukują luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, zyskując tym samym dostęp do zabezpieczonych zasobów.
4. Phishing
Przestępstwo mające na celu nakłonienie użytkownika do udostępnienia ważnych danych. Wyłudzenie danych jest wykorzystywane w celu zdobycia haseł, numerów kart kredytowych, czy kont bankowych. Najczęściej przestępca podszywa się pod inną osobę lub zaufaną instytucję wysyłając e-maile ze szkodliwym oprogramowaniem.
5. Szantaż Ransomware
Szkodliwe oprogramowanie, które utrudnia dostęp do różnego rodzaju urządzeń firmowych, takich jak komputery, laptopy, smartfony i tablety oraz szyfruje pliki firmowe, blokuje ekran lub całkowicie uniemożliwia uruchomienie systemu operacyjnego. Po zainstalowaniu szpiegowskiego oprogramowania, cyberprzestępcy wyświetlają okno z komunikatem o żądaniu okupu w zamian za zwrócenie dostępu do danych firmy.
6. Botnet
Sieć zainfekowanych komputerów, które nie są wykrywalne przez użytkownika. Osoba kierująca takim atakiem może przejąć zdalną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami firmowymi w ramach botnetu.
Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami?
Każde przedsiębiorstwo, bez względu na rozmiary i branżę, powinno zadbać o zabezpieczenia przed kradzieżą danych i innymi rodzajami cyberprzestępczości. Pierwszym krokiem do tego jest skorzystanie z usług zaufanego dostawcy Internetu, który zapewni całodobową obsługę i pozwoli także na wykupienie dodatkowych usług, mających na celu zwiększenie wszelkich zabezpieczeń. Firmy powinny mieć możliwość niezawodnego backupu, a także przechowywania danych w wirtualnej, bezpiecznej chmurze.
INEA należy do zaufanych dostawców usług internetowych, który może się poszczycić najszybszym Internetem w Polsce (według rankingu Speedtest.pl). Jednocześnie gwarantuje stałe monitorowanie jakości połączenia przez działające 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu biuro obsługi. W ramach współpracy z INEA przedsiębiorcy mogą również liczyć na usługi świadczone przez profesjonalne Data Center.
Data Center – dlaczego warto wybrać nowoczesne rozwiązania dla firmy?
Data Center, czyli zewnętrzne centrum przetwarzania danych, to stabilne i bezpieczne środowisko pracy dla systemów informatycznych (zwykle osobny budynek lub grupa budynków). Dzięki niemu firma może przechowywać, zabezpieczać i chronić dane firmowe ulokowane w przestrzeni serwerowej. Data Center pozwala m.in. na wykupienie mocy obliczeniowej, co sprawia, że przedsiębiorstwo nie musi samodzielnie tworzyć serwerowni ani rozbudowywać zasobów urządzeń. INEA Data Center gwarantuje bezpieczeństwo danych z nieograniczonym transferem oraz całodobowy nadzór, w ramach którego przeprowadzane są m.in. testy ciągłości działania. W ramach Data Center firma może skorzystać z usług, takich jak: kolokacja serwerów, backup danych oparty na ustalonym harmonogramie, bezpieczna chmura dla firm oraz rozwiązanie Disaster Recovery Center, które zapewnia ciągłość działania biznesu oraz biura zapasowe. To idealne rozwiązanie zarówno dla małych i średnich firm prywatnych, jak i jednostek administracji publicznej.
Dzięki usługom, takim jak zapora ogniowa, programy anty-malware oraz ochrona przed atakami DDoS, nowoczesne Data Center zapewnia maksimum bezpieczeństwa i stabilność działania firmy. Odpowiednio wcześnie wykryte zagrożenie sprawia, że przechowywane w centrum danych zasoby i aplikacje są w pełni chronione przed atakami hakerskimi i szkodliwym oprogramowaniem oraz przed zniszczeniem. Kopie bezpieczeństwa znajdują się poza siedzibą firmy, dlatego zawsze istnieje możliwość odzyskania informacji utraconych w wyniku działania cyberprzestępców. Dzięki wirtualizacji i duplikacji systemów, Data Center zapewnia niemal natychmiastowe wznowienie funkcjonowania firmy, jeśli dojdzie do ataku.