Wiele firm w Polsce ma poważny problem z identyfikacją zagrożeń pojawiających się sieci. Nie mamy świadomości tego, że celem hakerów i innych internetowych przestępców padają zarówno duże organizacje, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. W obecnym świecie tego rodzaju lekkomyślność względem konieczności stworzenia solidnej strategii bezpieczeństwa IT może skutkować utratą bezcennych danych dotyczących działalności biznesowej. Niestety, pomimo tych zagrożeń wiele firm nie stosuje się do elementarnych zasad bezpieczeństwa i uświadamia to sobie dopiero w momencie włamania czy kradzieży, gdy jest już za późno. Rzetelne i starannie przygotowane przez kompetentne osoby strategie bezpieczeństwa IT powinny być priorytetem w działalności każdej nowoczesnej firmy.
Skąd zatem beztroskie podejście wielu przedsiębiorców do tego tematu?
Na początku warto wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem bezpieczeństwa IT w przedsiębiorstwie. Najprościej mówiąc, jest to spektrum wszelkich zagadnień związanych z gwarancją integralności, prywatności i dostępności obiegu informacji w systemach IT. Ściśle powiązana z tym zagadnieniem jest polityka bezpieczeństwa, czyli dokument, który pozwala kompleksowo i efektywnie zarządzać bezpieczeństwem informacji w danej firmie, zwłaszcza w jej systemach informatycznych. Takie podejście zapobiega powstawaniu luk w zabezpieczeniach, które mogą okazać się łakomym kąskiem dla osób dokonujących ataków cybernetycznych.
Strategia bezpieczeństwa IT
Większe firmy, dysponujące proporcjonalnie większym budżetem, starają się zatrudniać specjalistów, którzy będą odpowiadać za strategię bezpieczeństwa IT. Jednak w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw taka strategia może opierać się wyłącznie na instalacji programów antywirusowych czy zapór firewall, a to zdecydowanie za mało. Warto pamiętać, że witryny internetowe czy wewnętrzne sieci mogą paść ofiarą cyberataku w taki sposób, że włamanie pozostanie przez długi czas lub w ogóle niewykryte. Zatem żadne przedsiębiorstwo nie powinno czuć się bezpiecznie w tej kwestii.
Często główną przeszkodzą we wprowadzeniu kompleksowej strategii bezpieczeństwa IT dla przedsiębiorstwa są zbyt wysokie koszty. Wielu właścicieli błędnie zakłada, że kwota, którą należy zapłacić za stworzenie solidnej siatki zabezpieczeń znacząco przekracza wartość potencjalnie wyrządzonych przez hakerów szkód. Niestety, to jedynie pozorna oszczędność, a ryzyko ogromne – ponieważ na szali kładziemy dalsze funkcjonowanie firmy, której nie będziemy mogli odbudować w skutek bezpowrotnie utraconych poufnych danych biznesowych.