Szukasz sprzętu do pracy? Stacjonarny komputer do nauki zdalnej z dobrą kartą graficzną i dużą pamięcią RAM będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jeśli jednak realizujesz swoje obowiązki zdalnie z domu, laptop stanie się wygodniejszą alternatywą. Inaczej wygląda sytuacja, w której komputer będzie wykorzystywany do nauki. W takim przypadku będzie najlepszym wyborem komputer stacjonarny lub laptop z dobrymi podzespołami. Sprawdź więc, czym kierować się w trakcie wyboru odpowiedniego urządzenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera?
Decyzja o inwestycji w laptop lub komputer stacjonarny uwarunkowana jest wieloma indywidualnymi kryteriami. Skupimy się zatem na aspektach związanych z parametrami technicznymi, które pozwolą na wygodną i satysfakcjonującą pracę.
Do najważniejszych podzespołów należą:
- Procesor
- Karta graficzna
- Pamięć RAM.
- Dysk twardy.
Warto jednak zwrócić uwagę na zróżnicowane technologie, w których dane podzespoły są wyprodukowane. Do wyboru masz m.in. dyski HDD i SSD lub różne generacje procesorów i pamięci RAM. Jakie są różnice między nimi?
Co to jest dysk HDD?
HDD to skrót od angielskiego słowa „hard disk drive”. Jest to powszechnie stosowany typ pamięci masowej, który jest stosowany w komputerach stacjonarnych i laptopach. HDD składa się z talerzy, które są pokryte warstwą magnetyczną. Talerze te są obracane przez silnik, dzięki czemu dane mogą być zapisywane i odczytywane.
Co to jest dysk SSD?
SSD to skrót od angielskiego słowa „solid state drive”. SSD jest nowszym typem pamięci masowej, który jest coraz częściej stosowany w komputerach stacjonarnych i laptopach. Pod względem budowy przypomina on pamięć USB. SSD składa się z pamięci flash, która jest używana do przechowywania danych. Pamięć flash jest szybsza niż talerze HDD, dzięki czemu dane mogą być zapisywane i odczytywane szybciej.
Jakie są zalety i wady obu typów pamięci masowej?
Zalety dysków SSD:
- szybszy niż HDD;
- lepsza wydajność;
- większa niezawodność.
Wady dysków SSD:
- bardziej kosztowny niż HDD.
Zalety dysków HDD:
- bardziej przystępny cenowo niż SSD;
- większe pojemności dyskowe.
Wady dysków HDD:
- wolniejszy niż SSD;
- gorsza wydajność;
- mniejsza niezawodność.
Zwróć również uwagę na rodzaj pamięci RAM. Laptop do nauki lub pracy w trybie zdalnym musi być przygotowany do obsługi wielu wątków jednocześnie.
Czym różni się pamięć RAM DDR3 od DDR4?
DDR3 to skrót od angielskiego słowa „double data rate type 3”. Jest to popularny typ pamięci RAM, stosowany w komputerach stacjonarnych i laptopach. Pamięć RAM DDR3 ma niższą częstotliwość pracy niż DDR4, przez co jest wolniejsza. Pamięć DDR3 jest również mniej wydajna niż DDR4.
DDR4 to skrót od angielskiego słowa „double data rate type 4”. Jest to nowszy typ pamięci RAM, który jest coraz częściej wykorzystywany w komputerach stacjonarnych i laptopach. Pamięć RAM DDR4 ma wyższą częstotliwość pracy niż DDR3. Dzięki temu jest szybsza. DDR4 jest również bardziej wydajna niż DDR3.
Jakie są zalety i wady obu typów pamięci RAM?
Zalety pamięci RAM DDR4:
- szybszy niż DDR3;
- większa wydajność.
Wady pamięci RAM DDR4:
- droższy od DDR3.
Zalety pamięci RAM DDR3:
- przystępność cenowa.
Wady pamięci RAM DDR3:
- Wolniejszy niż DDR4;
- Mniejsza wydajność.
Jeśli więc zależy Ci na efektywności i płynności pracy urządzenia, postaw na DDR4. Zwróć też uwagę na ilość pamięci RAM. Przy obecnych standardach, 8GB pamięci RAM DDR4 to definitywna podstawa zapewniająca satysfakcjonującą obsługę w trakcie nauki lub pracy zdalnej. Sprawdź laptopy do pracy zdalnej w Prezenter.pl i poznaj dostępne propozycje w najlepszych cenach. W razie wątpliwości skorzystaj również z profesjonalnego wsparcia zakupowego.