Na co zwrócić uwagę podczas wyboru monitora do konsoli?

Wiele osób zastanawia się, na co konkretnie zwrócić uwagę podczas wyboru monitora do konsoli. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi parametrami, które powinno się sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie monitora.

Wybór monitora do konsoli

Podczas wyboru monitora do konsoli warto rozpocząć od ustalenia parametrów swojej konsoli, ponieważ oba urządzenia powinny być do siebie dobrze dopasowane. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na parametry fizyczne wybieranego monitora, ponieważ powinien bez problemów zmieścić się na przeznaczonym dla niego miejscu. Istotną kwestią jest również cena monitora, dlatego warto się zastanowić, jaki budżet można przeznaczyć na ten cel.

Rodzaj matrycy

Wśród najważniejszych parametrów związanych z wyborem monitora do gier można wskazać jego matrycę, która ma dość duży wpływ na użytkowanie produktu oraz efektywność jego działania. Najczęściej wybieraną matrycą dla graczy jest model TN, który można znaleźć w sprzedaży w różnych wariantach cenowych. Natomiast nowocześniejszym rozwiązaniem będzie matryca IPS, która doskonale sprawdzi się w najnowszych wersjach gier.

Rozdzielczość

Monitor do konsoli powinien mieć również odpowiednio dopasowaną rozdzielczość, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu możliwe będzie uzyskanie ostrości obrazu, a także uwidocznienie wszystkich szczegółów. Najdroższym i zarazem najlepszym rozwiązaniem będzie wybór rozdzielczości 4K. Oprócz tego dostępne są również takie warianty jak WQHD oraz Full HD, co będzie wersją najbardziej budżetową.

Przekątna ekranu

Kolejnym istotnym aspektem wyboru monitora do gier jest odpowiednie dostosowanie jego przekątnej ekranu do swoich potrzeb. Wielkość monitora należy dobrać do ilości wolnej przestrzeni w miejscu, w którym będzie się znajdował. Najczęstszym wyborem wśród wielu graczy są monitory 24 calowe, jednak z powodzeniem można się również zdecydować na monitor do gier o wielkości 27 cali. Wielkość przekątnej ekranu będzie miała spory wpływ na komfort korzystania z danego modelu urządzenia.

Rodzaj ekranu

Monitory przeznaczone do gier różnią się między sobą również rodzajem ekranu. Mogą to być zarówno modele płaskie, jak i zakrzywione. Zakrzywione monitory doskonale sprawdzają się w przypadku gier, ponieważ w dużej mierze wpływają na poprawę perspektywy widzenia. Dzięki nim zniwelowane są również zniekształcenia w rogach monitora, co ma wpływ na widoczność osiąganą podczas grania. Oprócz tego zakrzywione monitory dają poczucie większej realności podczas grania, na czym szczególnie zależy wielu osobom.

Funkcje monitorów dla graczy

Podczas wyboru najlepszego monitora do konsoli warto zwrócić również uwagę na funkcjonalność poszczególnych urządzeń. Dla wielu graczy duże znaczenie ma częstotliwość odświeżania ekranu. Częstotliwość odświeżania obrazu w monitorach dla graczy powinna wynosić co najmniej 75 Hz. Jednak dla nowszych i bardziej zaawansowanych gier najlepiej wybrać częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz.