Laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop czy komputer stacjonarny? – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, wybierając odpowiedni sprzęt dla siebie. Aby jednak dokonać odpowiedniego wyboru, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad tym, do czego dane urządzenie będzie nam potrzebne i ile z jego możliwości będziemy w stanie wykorzystać. Wiadome jest, że prawdopodobnie każdy z nas chciałby mieć najlepszy możliwy sprzęt, jednak niestety nie każdy z nas jest w stanie sobie pozwolić na zakup takiego sprzętu.

Ceny komputerów zwykle są dosyć wysokie – wszystko oczywiście zależy od specyfikacji technicznych i tego, do czego dany sprzęt jest stworzony.

Co jednak będzie lepsze? Laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop jest urządzeniem, które zwykle wybierane jest przez przyszłych studentów, osoby, które bardzo rzadko grają w gry, a jeśli już się skuszą, to zwykle nie są to wymagające produkcje, a także ludzi, którzy potrzebują komputera tylko i wyłącznie do przeglądania internetu i sporadycznego oglądania filmów. Na rynku znajdziemy wiele laptopów, które często są w bardzo różnych cenach – wiele osób będzie się zastanawiać, czym aż tak bardzo różnią się dane sprzęty.

Warto więc uświadomić sobie fakt, że komputer stacjonarny z takimi samymi specyfikacjami, będzie tańszy i zwykle nieco wydajniejszy od laptopa. Na wydajność wpływa fakt, że laptop jest bardzo mały, a w jego środku wszystkie komponenty są bardzo ściśnięte – jest to jedyny sposób, aby zmieścić w nim elektronikę. To z kolei wpływa na to, że przepływ powietrza i chłodzenie jest dużo gorsze niż w komputerze stacjonarnym, który jednak swoją wielkością umożliwia nam na zainstalowanie w nim dodatkowych wentylatorów, które będą trzymać „środek” naszego komputera w odpowiedniej temperaturze. Przez to, że laptop nie ma zwykle dobrej wentylacji – mocno się nagrzewa, często zmniejszając tym samym możliwości procesora, czyli „serca” całego komputera. Procesor, którego wydajność jest zmniejszona, jak możemy się domyślić – będzie pracował nieco gorzej, tym samym dając gorsze efekty w grach komputerowych.

Do czego będzie służyć nam laptop?

Jeśli jednak nie zależy nam na grach i dużej wydajności, a bardzo liczy się dla nas mobilność i poręczność urządzenia, to laptop spełni swoje zadanie.

Za laptopa do gier będziemy zmuszeni zapłacić o wiele więcej niż za komputer stacjonarny, który umożliwi nam takie zadanie. Komputer stacjonarny jednak posiada również swoje minusy, a są nimi jego wielkość, fakt, że jesteśmy zmuszeni przygotować pod niego stanowisko i niestety brak możliwości poruszania się z nim tak, jak z laptopem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *