Laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop czy komputer stacjonarny? – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, wybierając odpowiedni sprzęt dla siebie. Aby jednak dokonać odpowiedniego wyboru, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad tym, do czego dane urządzenie będzie nam potrzebne i ile z jego możliwości będziemy w stanie wykorzystać. Wiadome jest, że prawdopodobnie każdy z nas chciałby mieć najlepszy możliwy sprzęt, jednak niestety nie każdy z nas jest w stanie sobie pozwolić na zakup takiego sprzętu.

Ceny komputerów zwykle są dosyć wysokie – wszystko oczywiście zależy od specyfikacji technicznych i tego, do czego dany sprzęt jest stworzony.

Co jednak będzie lepsze? Laptop czy komputer stacjonarny?

Laptop jest urządzeniem, które zwykle wybierane jest przez przyszłych studentów, osoby, które bardzo rzadko grają w gry, a jeśli już się skuszą, to zwykle nie są to wymagające produkcje, a także ludzi, którzy potrzebują komputera tylko i wyłącznie do przeglądania internetu i sporadycznego oglądania filmów. Na rynku znajdziemy wiele laptopów, które często są w bardzo różnych cenach – wiele osób będzie się zastanawiać, czym aż tak bardzo różnią się dane sprzęty.

Warto więc uświadomić sobie fakt, że komputer stacjonarny z takimi samymi specyfikacjami, będzie tańszy i zwykle nieco wydajniejszy od laptopa. Na wydajność wpływa fakt, że laptop jest bardzo mały, a w jego środku wszystkie komponenty są bardzo ściśnięte – jest to jedyny sposób, aby zmieścić w nim elektronikę. To z kolei wpływa na to, że przepływ powietrza i chłodzenie jest dużo gorsze niż w komputerze stacjonarnym, który jednak swoją wielkością umożliwia nam na zainstalowanie w nim dodatkowych wentylatorów, które będą trzymać „środek” naszego komputera w odpowiedniej temperaturze. Przez to, że laptop nie ma zwykle dobrej wentylacji – mocno się nagrzewa, często zmniejszając tym samym możliwości procesora, czyli „serca” całego komputera. Procesor, którego wydajność jest zmniejszona, jak możemy się domyślić – będzie pracował nieco gorzej, tym samym dając gorsze efekty w grach komputerowych.

Do czego będzie służyć nam laptop?

Jeśli jednak nie zależy nam na grach i dużej wydajności, a bardzo liczy się dla nas mobilność i poręczność urządzenia, to laptop spełni swoje zadanie.

Za laptopa do gier będziemy zmuszeni zapłacić o wiele więcej niż za komputer stacjonarny, który umożliwi nam takie zadanie. Komputer stacjonarny jednak posiada również swoje minusy, a są nimi jego wielkość, fakt, że jesteśmy zmuszeni przygotować pod niego stanowisko i niestety brak możliwości poruszania się z nim tak, jak z laptopem.

2 myśli na temat “Laptop czy komputer stacjonarny?

 • 23 kwietnia 2020 o 22:24
  Permalink

  Jeżeli szukasz komputera do gier to chyba jednak lepiej pozostać przy komputerze stacjonarny. Jeżeli natomiast traktujesz komputer jak swoje biuro to zdecydowanie warto przemyśleć zakup laptopa. Ze swojej strony nie polecam kupować komputerów budżetowych i tych z promocji. Lepiej kupić już używany sprzęt ale z wysokiej półki.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 20:10
  Permalink

  Porządny laptop to spory wydatek. Jeżeli brać najtańszy sprzęt z marketu, to można natknąć się na niepoważny procesor Atom, kartę MMC zamiast dysku SSD i okrojony Windows 10 S. Można zapomnieć o jakiejkolwiek grze, czy aplikacji spoza Microsoft Store. Za to laptopy poleasingowe oferują bardzo dobrą jakość w rozsądnej cenie, która zawiera również legalny Windows 10 Pro.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *