Strona główna

/

Poradnik

/

Tutaj jesteś

Jakie oświetlenie dla YouTubera?

Data publikacji: 2023-06-06 Data aktualizacji: 2025-01-30
lampa

Dobrze ustawione oświetlenie jest niezwykle ważne w pracy osób, które zajmują się nagrywaniem treści na YouTube. Właściwie dobrane światło korzystnie wpływa na percepcję odbiorcy, buduje właściwy klimat nagrań, a także zwiększa atrakcyjność przekazu, skupiając uwagę widza na konkretnych detalach.

Zasada trzech źródeł oświetlenia

Właściwie przemyślane oświetlenie dla YouTubera powinno składać się z trzech podstawowych elementów.

  1. Światła głównego, zwanego w branży „key light”, które pada bezpośrednio na twarz nagrywanej osoby. Dzięki temu jest ona równomiernie oświetlona. Źródło oświetlenia głównego można zamocować po prawej lub lewej stronie kamery, a także – naprzeciw jego twarzy. Funkcję tą mogą pełnić np. lampy pierścieniowe.

  2. Światła wypełniającego (rozpraszającego), którego zadaniem jest eliminacja cienia będącego efektem emisji światła głównego. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z lampy połączonej z softboxem, który odbija światło i wypełnia kadr przyciągającą uwagę poświatą.

  3. Światła tylnego, które oddziela tło od nagrywanego obiektu.

Światło a nagrywanie vloga – co warto wiedzieć?

Sposób, w jaki zostało rozplanowane oświetlenie dla YouTubera, zależy od kilku czynników. Ważną rolę odgrywa tu dynamika ujęć, tematyka nagrań, a także indywidualne preferencje osoby realizującej konkretny materiał. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki umiejscowiona została kamera. Specyfika realizowanych materiałów może wymagać, aby ujęcia były realizowane z góry lub dołu. To samo dotyczy treści, które są ujęte w nagraniu. Inaczej nagramy poradnik dla osób parających się fotografią studyjną, a inaczej materiał przedstawiający pejzaż zarejestrowany przez kamerę drona.

Jak zaaranżować oświetlenie?

Do aranżacji kadrów w nagrywanym vlogu można wykorzystać statyw do oświetlenia. Dzięki niemu można ustawić źródła światła zgodnie z własnymi preferencjami. Alternatywą dla niego jest szynowe oświetlenie studyjne, które umożliwia łatwe przesuwanie źródeł światła zgodnie z wymogami fotografa. Ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością warto wypróbować, są lampy softboxy, o których pisaliśmy kilka akapitów wyżej. Ich zaletą jest możliwość własnoręcznego ustawiania kierunku padania światła, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty wizualne. Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu można:

  • skupić uwagę widza na konkretnych detalach,

  • wprowadzić nieco dramaturgii,

  • odkryć się przed widzem i wzbudzić jego zaufanie.

Reasumując, dobrze dobrane oświetlenie studia nagraniowego to klucz do profesjonalnie zrealizowanych vlogów na platformach streamingowych.

Redakcja cyberware.pl

Proszę podać listę kategorii bloga lub główne tematy, które mają zostać uwzględnione w opisie redakcji portalu cyberware.pl.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?