W dzisiejszych czasach dużym problemem wydaje się wytrzymałość urządzeń, z których korzystamy. Stosunkowo często jesteśmy w stanie zauważyć ludzi z pękniętym ekranem, obitą obudową telefonu, czy innymi uszkodzeniami sprzętu.
Dbanie o komputer
Poniekąd jest to oczywiście spowodowane tym, że dzisiejsza elektronika nie należy dla najbardziej wytrzymałych i uszkodzenie danego urządzenia wcale nie jest wyzwaniem – co więcej – czasem niewiele wystarczy, aby do takiego uszkodzenia w ogóle doszło. Prawdopodobnie każdy z nas przeżył sytuację, w której upadł mu telefon. Stres, który temu towarzyszy i strach o to, że znów zmuszeni będziemy wydawać fortunę na naprawdę urządzenia jest bardzo silny, dlatego za wszelką cenę staramy się uniknąć sytuacji, które zmuszą nas do tego, aby taki stres przeżywać.
Musimy jednak wiedzieć, że problem nie leży tylko i wyłącznie w wykonaniu danych urządzeń, ale również, a często nawet przede wszystkim – w tym, jak o nie właściwie dbamy.
Każdy prawdopodobnie wie, jak zadbać o smartfona, które posiada, ale czy każdy z nas wie, jak dbać o komputer?
Zwykle komputer nie kojarzy nam się z urządzeniem, o które należy przesadnie dbać. Nie zakładamy na niego przecież folii, szkła ochronnego, ani etui… co więc niby zrobić, aby sprzęt ten posłużył nam jak najdłużej?
Wśród użytkowników komputerów da się zauważyć pewną tendencję do tego, że albo przesadnie dba się o czystość sprzętu, albo przesadnie… się o nią nie dba. Nie dziwią nas już „zapuszczone”, pełne kurzu, brudne komputery, które czasem widujemy. Tak samo, jak nie dziwią nas komputery, na których nie widać ani śladu kurzu, a same wyglądają jakby dopiero co wyjechały z fabryki, choć tak naprawdę mają już jakiś czas.
Jak więc można się domyślić, bardzo ważne jest, aby regularnie czyścić swój komputer z kurzu – jeżeli zależy nam oczywiście, by działał jak najdłużej. Najlepiej użyć do tego celu sprężonego powietrza, które można kupić w sklepach z elektroniką, ale również coraz częściej w supermarketach. Komputer, który nie jest czyszczony regularnie, zbiera bardzo dużą ilość kurzu, która zapycha przepływ powietrza przez wentylatory, utrudniając tym samym chłodzenie komponentów komputera. To z kolei może doprowadzić do przegrzania i koniec końców – „spalenia” elektroniki, która została przegrzana. Warto więc co jakiś czas, zależnie od tego, czy mamy zwierzęta, albo ja szybko pojawia się u nas w domu kurz, rozkręcić swój komputer, zajrzeć do środka i wyczyścić go porządnie z kurzu za pomocą sprężonego powietrza.