Czy Windows 10 potrzebuje antywirusa?

Windows 10 jest dopiero trzecią wersją tegoż systemu operacyjnego z wbudowaną ochroną – Windows Defender. Nic więc dziwnego, że wielu jego użytkowników zastanawia się nad koniecznością instalacji antywirusa. Odpowiadamy, czy popularna dziesiątka potrzebuje „dodatkowej” ochrony.

Windows a programy antywirusowe

Poprzednie wersje Windowsa nie miały na starcie żadnej ochrony. Program antywirusowy czy pobranie bezpłatnej jego wersji było więc pierwszym, co robił każdy doświadczony użytkownik tego systemu. Co prawda Defender pojawił się już w Windows 7, jednak od początku był nie tylko ignorowany, ale wręcz wyśmiewany w sieci. Z jego złą sławą wiąże się przede wszystkim fakt, że program nagminnie wskazywał dodatkowe programy antywirusowe jako wirusy, nie działał więc najlepiej. A wieść o tym, że Defender błędnie diagnozuje zagrożenia, rozeszła się szybko i bardzo szeroko; zresztą trudno było tego nie zauważyć. Użytkownicy instalowali więc inne antywirusy od zawsze.

Jednak w Windows 10 mamy już do czynienia ze znacznie ulepszoną wersją Defendera. W 2019 roku uzyskał doskonały wynik w zestawieniu najlepszych darmowych programów ochronnych, zajmując 13 miejsce. Dziś coraz więcej osób zastanawia się więc nad tym, czy instalacja dodatkowego oprogramowania ma sens.

Funkcjonalność Windows Defender w Windows 10

Co potrafi dziś Defender? Czy nadszedł czas na całkowite wybielenie jego dotychczas nieciekawej opinii? Sprawdzamy!

 • Ochrona przed wirusami i zagrożeniami – bieżące skanowanie systemu, o znacznie lepszych wynikach niż wcześniej,
 • automatyczne pobieranie aktualizacji – ochrona przed najnowszymi zagrożeniami,
 • zapora sieciowa,
 • ochrona konta,
 • weryfikacja wydajności i kondycji urządzenia,
 • oczyszczanie urządzenia,
 • kontrola rodzicielska,
 • sterowanie aplikacjami i przeglądarką.

Funkcjonalność jest porównywalna do darmowych programów antywirusowych. Jednak osoby oczekujące pełnej ochrony – zwłaszcza w przypadku sprzętów firmowych – z pewnością będą potrzebowały więcej. Choć Defender zdecydowanie poprawił swoje możliwości i przede wszystkim działa mniej awaryjnie, to nie gwarantuje pełnej ochrony, a tym samym pewnego bezpieczeństwa.

Program antywirusowy dla Windows 10

Niewątpliwie warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe również na Windows 10. Pomimo tego, że wbudowana ochrona działa znacznie lepiej, niż w poprzednich wersjach, nie daje użytkownikowi wszystkiego, co możliwe. Czego więcej można spodziewać się po płatnych programach antywirusowych?

 • Usługa VPN,
 • ochrona przed SPAM-em,
 • skanowanie poczty mailowej – zabezpieczenie przed potencjalnie niebezpiecznymi linkami,
 • zabezpieczenie internetowych transakcji bankowych,
 • firewall.

To kilka z najczęściej pojawiających się funkcji dodatkowych. Należy jednak pamiętać o tym, że różnią się one zależnie od wybranego antywirusa. Przed zdecydowaniem się na zakupienie programu polecanego przez znajomego czy w sieci, warto dokładnie zweryfikować jego możliwości. Taką opcję daje na przykład skorzystanie z darmowego triala – najczęściej 14- lub 30-stodniowego. Pozwoli na sprawdzenie, jak oprogramowanie współgra z komputerem – i przede wszystkim na ile przydatne są dane funkcje, a na ile brakuje innych.