Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Spyware – co to jest i jak się zabezpieczyć przed oprogramowaniem szpiegującym?

7 grudnia 2020

Czym jest spyware i jak się przed nim chronić? Na jakie zagrożenia jest narażony Twój komputer? Poznaj sposoby ochrony przed oprogramowaniem szpiegowskim.

Obawiasz się, że złośliwe oprogramowanie typu spyware przejmie dane z Twojego komputera? Aplikacje szpiegujące są zmorą każdego użytkownika. Dowiedz się, czym jest oprogramowanie spyware i jak znaleźć skuteczny sposób na poradzenie sobie z nim.

Spyware – czym jest?

Spyware to inaczej oprogramowanie szpiegujące wykorzystywane przez hakerów do zbierania poufnych informacji. Są to wszelkiego rodzaju niebezpieczne aplikacje, które przejmują Twoje dane podczas użytkowania komputera. Mowa tu o zarówno o mało istotnych informacjach, takich jak ostatnio odwiedzane witryny, jak i bardzo kluczowych danych – np. haseł do kont bankowych. Oprogramowanie spyware można zaliczyć do trzech największych zagrożeń
w sieci. Jest często powiązane z innym oprogramowaniem lub z pobraniami udostępnianych plików, np. darmowej muzyki czy filmów, może być również instalowane podczas otwierania załączników wysyłanych e-mailem. Jak rozpoznać spyware? Często stanowi ono znaczne obciążenie dla komputera, przez co działa on wolniej. Innym razem możemy zaobserwować ogromną ilość pop-upów i przekierowań w przeglądarce. Zdarzają się także niechciane reklamy lub masa spamu na poczcie elektronicznej. Wtedy warto działać natychmiastowo!

Ochrona przed spyware – jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim należy oczyścić komputer z wszelkich programów, których nie rozpoznajemy albo ich nazwy brzmią podejrzanie. To pierwszy krok do poradzenia sobie ze spyware. Możemy zrobić hard-reset komputera przy wykorzystaniu partycji Recovery (lub innej, dedykowanej dla naszego modelu), co spowoduje wykasowanie wszystkich danych
i reinstalację systemu. Jest to najbardziej skuteczna metoda radzenia sobie ze spyware, nie jest jednak zbyt prosta. Usuwaniem spyware zajmują się także programy anti-malware
oraz antywirusy. Radzą sobie z tym całkiem nieźle, wystarczy wybrać produkt od sprawdzonego dostawcy oprogramowania.

Spyware – chroń się przed nim jeszcze skuteczniej

Niezależnie od tego czy posiadasz w domu lub mieszkaniu Internet światłowód, łącze radiowe czy Internet mobilny, bez odpowiedniej ochrony Twój komputer jest narażony na oprogramowanie szpiegowskie. Przez Internet – światłowód, radiolinię lub bezprzewodową sieć może przedostać się do komputera wiele niepożądanych programów. By sobie z tym poradzić, warto stosować odpowiednią ochronę, zanim jeszcze staniemy się obiektem ataku. Należy zapoznać się z podstawowymi zasadami obsługi sieci – odwiedzać tylko certyfikowane strony, nie pobierać obcych plików, stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa przy odbieraniu maili, a także wybrać odpowiedniego dostawcę, który zapewnia pakiet bezpieczeństwa Internetu. Nie ma lepszego sposobu niż ochrona antywirusowa, włączona zapora bezpieczeństwa systemu oraz niwelowanie ryzykownych działań, takich jak otwieranie podejrzanych e-maili z linkiem, klikanie w wyskakujące okna w przeglądarce czy zaobserwowanie podejrzanych przekierowań i ikon w wyszukiwarce. Wykorzystując Internet – światłowód, radiolinię, sieć bezprzewodową – możesz zmienić poziom zabezpieczeń i prywatności w przeglądarce na wyższy, zainstalować najnowsze aktualizacje i poprawki zabezpieczeń do systemu operacyjnego komputera oraz przede wszystkim – zachować czujność i ostrożność podczas korzystania z sieci.

Redakcja cyberware.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie elektronika, poradniki, technologia oraz stylowy lifestyle łączą się, by zapewnić Ci najnowsze informacje i praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza z zakresu elektroniki, poradnictwa technologicznego oraz inspirujących artykułów lifestyle'owych tworzy źródło informacji dla Ciebie i wszystkich miłośników innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ekologiczne wypełniacze do przesyłek
Transformacja sprzedaży
lampa

Jesteś zainteresowany reklamą?

lampa