Zastosowanie kabli ethernet

Trudno wyobrazić sobie obecne czasy bez obecności sieci komputerowych. Setki kilometrów kabli ethernet tworzy sieci komputerowe, które dają dostęp do internetu użytkownikom w blokach, biurach oraz instytucjach. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kabli ethernet. Obecnie, prężnie rozwijająca się technologia sprawia, że coraz częściej można jest spotkać na halach produkcyjnych. Dlaczego tak się dzieje?

Popularne rozwiązanie

Jak wspomniano, najpopularniejszym zastosowaniem  technologii ethernet wciąż pozostaje konstruowanie sieci internetowych. Za ich pomocą można dostarczać dostęp do internetu o szybkości transmisji danych nawet do 10 Gbit/s. Jest to bardzo duża szybkość, biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu marzeniem było łącze o przepustowości 1 Mbit/s. Postęp w tej dziedzinie pozwolił na swobodną wymianę informacji pomiędzy ludźmi na całym świecie. Stąd, kable ethernet są tak istotnym elementem każdej instalacji sieciowej. Czy jest to jednak jedyne zastosowanie tej technologii?

Przemysł 4.0

Wykorzystanie technologii ethernet na halach magazynowych staje się coraz powszechniejsze. Jest to związane z cyfryzacją technologii i wdrażaniem technologii Przemysłu 4.0. Celem tej rewolucji technologicznej jest zwiększanie zastosowania urządzeń zaliczanych do IIoT, czyli przemysłowego internetu rzeczy. 

Dzięki zastosowaniu technologii ethernet, można osiągnąć bardzo krótki czas reakcji na wszelkie zdarzenia mające miejsce na maszynie, a jednocześnie mieć dostęp do maszyny z poziomu komputera. Daje to możliwość bardzo dużej automatyzacji produkcji, szczególnie w przypadku procesów szkodliwych dla ludzi jak malowanie czy chromowanie. W ten sposób, z poziomu komputera można przeprowadzić szybką diagnostykę maszyny usuwając powstałą usterkę. Dzięki rozwojowi technologi  IIoT, w niedługim czasie możliwa będzie obsługa maszyn znajdujących się w całkowicie różnych lokalizacjach.

Co ciekawe, dzięki zastosowaniu technologii ethernet, w niedługim czasie może dojść do tego, że kable koncentryczne oraz kable kontrolno – pomiarowe zostaną całkowicie wyparte przez tę technologię. Coraz więcej mówi się o zasilaniu systemów automatyki za pomocą kabli ethernet, gdyż w przewodach może być prowadzone również zasilanie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że charakteryzuje się bardzo wysoką odporność na zakłócenia EMI i RFi, co czyni je bezpiecznym rozwiązaniem do zastosowań przemysłowych, gdyż nie mają szkodliwego wpływu na pracę maszyn.

Podsumowując, technologia ethernet daje bardzo szerokie możliwości przemysłowe. Szczególnie interesującą dziedziną, w które wykorzystuje się tę technologię jest przemysłowy internet rzeczy i możliwość zdalnego komunikowania się  maszyn będących nawet w dwóch różnych miejscach. Czas pokaże, ale inżynierowie i naukowcy mają bardzo dużą nadzieję w stosunku do tej technologii.