Kto i dlaczego powinien wybrać CorelDRAW 2020?

0
168

CorelDRAW to wchodzący w skład pakietu CorelDRAW Graphics Suite popularny program do tworzenia grafiki wektorowej, który jest obecny na rynku od wielu, wielu lat. Za pomocą tego oprogramowania można tworzyć nie tylko ilustracje, ale również logotypy, układy stron oraz całe projekty związane choćby z identyfikacją wizualną w firmie. Mając na uwadze możliwości CorelDRAW, kto powinien zainteresować się programem w jego najnowszej odsłonie?

Co oferuje użytkownikom CorelDRAW 2020?

CorelDRAW 2020 wprowadza szereg innowacji, których należy oczekiwać od nowoczesnego, a przy tym dojrzałego oprogramowania graficznego. Najnowsza odsłona programu kryje w sobie nie tylko kosmetyczne poprawki, ale wiele nowych rozwiązań, od zaprojektowanego interfejsu, po położenie większego akcentu na rozwiązania chmurowe oraz możliwość zespołowej pracy nad konkretnymi projektami graficznymi. Na pierwszy plan wychodzi tu oczywiście interfejs, który po stylistycznym i funkcjonalnym poprawkom stał się bardzo zbliżony do rozwiązań konkurencji, współczesny oraz intuicyjny.

Zmiany dotyczą oczywiście całego pakietu aplikacji graficznych CorelDRAW Graphics Suite, a ich głównym celem, jak można domniemywać, było dogonienie konkurencji oferującej oprogramowanie dla profesjonalistów. Udało się? Zdecydowanie! Nowy Corel dzięki aplikacji CorelDRAW.app pozwala na pracę zdalną z poziomu przeglądarki internetowej oraz na współdzielenie projektu z innymi grafikami, a nawet klientami. To prawdziwie innowacyjne rozwiązanie, przypominające pod wieloma względami pomysły bezpośredniej konkurencji, która od kilku lat – jak się okazuje, zupełnie niesłusznie – zdominowała rynek programów do projektowania graficznego. Niemniej dzięki świetnym rozwiązaniom zwiększającym możliwości korporacyjnej współpracy w ramach prac graricznych, jak właśnie CorelDRAW.app, popularny Corel powinien szybko dogonić konkurencję.

Projektowanie graficzne w CorelDRAW wspiera teraz funkcja PowerTrace wprowadzająca akcelerację sprzętową karty graficznej i korzystająca z algorytmów sztucznej inteligencji w przekształcaniu map bitowych do postaci wektorowych. Cały proces jest dzięki temu szybszy i sprawniejszy, a efekty zwyczajnie lepsze. Jeśli mowa o zmianach, to wspomnieć należy tu o całym pakiecie CorelDRAW Graphics Suite 2020, który dzięki wprowadzonym poprawkom pokazuje całej branży graficznej, że nie tylko liczy się w wyścigu o zaawansowanych użytkowników, ale w pewnych aspektach ma do zaoferowania więcej niż największa konkurencja, która ostatnimi laty wypracowała sobie rynkową przewagę.

Możliwości CorelDRAW na tle konkurencji?

Zadajmy sobie proste pytanie, takie pytanie od laika: do czego w zasadzie przydaje się CorelDRAW? Nie jest to Photoshop ani Lightroom, choć w pakiecie Graphics Suite znajdują się programy pełniące takie same funkcje jak aplikacje od Adobe, jak naprawdę godny polecenia Corel PHOTO-PAINT. Nie jest to też Illustrator czy InDesign. Żeby nie przedłużać tych porównań, powiedzmy sobie wprost, że CorelDRAW jest programem przede wszystkim do grafiki wektorowej i doskonale sprawdza się w tworzeniu ilustracji czy projektowaniu logotypów, opracowywaniu identyfikacji wizualnej w firmach oraz projektowaniu graficznym obiektów dwuwymiarowych. 

Rzecz jasna Corel od lat dopasowuje się do wymagań rynku i dziś, dalej będąc absolutnie bezkonkurencyjnym narzędziem do projektowania graficznego, tworzenia autorskich krojów pisma dla firm, materiałów reklamowych od wizytówek do koszulek z nadrukami etc., staje się pewnego rodzaju graficznym kombajnem. Innymi słowy, CorelDRAW 2020 z powodzeniem może posłużyć jako program do projektowania układów stron WWW, broszur reklamowych i informacyjnych, a nawet całych katalogów czy firmowych magazynów. W tym kontekście cały pakiet CorelDRAW Graphics Suite 2020 jest niezwykle łakomym kąskiem zarówno dla grafików – freelancerów, jak i dla firm działających w branży kreatywnej czy reklamowej, gdyż w atrakcyjnej cenie użytkownik otrzymuje kompleksowe oprogramowanie mogące zagospodarować wszystkie płaszczyzny, na których dokonuje się kreacji graficznej.

Do użytku prywatnego, czy dla profesjonalistów?

To, wbrew pozorom, bardzo ważne pytanie! CorelDRAW przez ostatnie lata wydaje się być programem mniej popularnym w prawdziwie profesjonalnych zastosowaniach. Dlaczego? Cóż, prawdopodobnie dlatego, że w powszechnej opinii jedynym programem graficznym wartym uwagi jest Photoshop. To oczywiście błędne myślenie, gdyż CorelDRAW jest oprogramowaniem wysoce bardziej zaawansowanym i wyspecjalistowanym, co każe poważnie zastanowić się nad tym, czy jest to software do użytku prywatnego. Otóż, dla pasjonatów, hobbystów grafiki wektorowej, projektujących po godzinach i dla przyjemności – owszem, CorelDRAW może dać im wiele radości. Dla mniej zaawansowanych użytkowników jednak, nie jest to najlepszy wybór, bo możliwości tego programu potrafią onieśmielić nawet niektórych profesjonalistów.

Zaawansowani użytkownicy, czyli projektanci graficzni pracujący w branży od dawna – oto naturalny typ użytkownika CorelDRAW. Mając na uwadze możliwości i potencjał tej aplikacji w wersji na rok 2020, to właśnie do profesjonalistów dedykowany jest cały pakiet CorelDRAW Graphics Suite. Odpowiedzmy sobie zatem na zadane w tytule tej sekcji pytanie: do jakiego typu użytkownika przeznaczony jest CorelDRAW? Odpowiedź brzmi następująco: CorelDRAW to program do profesjonalnego projektowania graficznego i tworzenia dwuwymiarowej grafiki wektorowej. Nie jest to aplikacja do retuszu zdjęć czy tworzenia zabawnych obrazków. To profesjonalny software, którego możliwości docenić potrafią projektanci graficzni na co dzień pracujący nad projektami wymagającymi odpowiedniego oprogramowania. Jeśli zatem grafika to dla Was rozrywka, lepiej wybierzcie inną aplikację do zabawy po godzinach, a jeśli traktujecie ją profesjonalnie i podchodzicie do projektowania na poważnie – CorelDRAW Graphic Suite to odpowiedź na wiele pytań, soft kompletny, oferujący niemal nieograniczone możliwości projektowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here